Aktuality

Díky Pardubickému kraji by se mohlo zjednodušit správní řízení
25.5.2018

V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky se v pátek ve druhém čtení projednával legislativní návrh Zastupitelstva Pardubického kraje na novelizaci správního řádu, který se snaží řešit tzv. systémovou podjatost. Zastupováním všech českých krajů byl Asociací krajů České republiky pověřen hejtman Martin Netolický, který je předsedou Výboru pro veřejnou správu a legislativu AKČR. Na jednání poslanců jej zastupoval 1. náměstek hejtmana Roman Línek a s podpůrnými stanovisky vystoupili také Zuzana Ožanová za Ústavně právní výbor a Martin Kupka za Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. 

Putovní výstava opět představuje proměny vlasti
25.5.2018

 V minulém týdnu byla v Praze na Vyšehradě slavnostně zahájena putovní výstava Má vlast cestami proměn, kterou Pardubický kraj podporuje už od roku 2015. Zahájení 10. ročníku se zúčastnil také radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

Uměleckoprůmyslová škola v Ústí nad Orlicí zkouší u maturit téměř stovku studentů
25.5.2018
Ústí nad Orlicí - Maturitní maraton pokračuje. Některým studentům už dlouhé prázdniny začaly, někteří ještě musí absolvovat ústní zkoušky. Zhruba v polovině ústní části jsou i maturity na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.
České stopy v Texasu. Krajané udržují češtinu i tradice Sokola
25.5.2018

V americkém Texasu žije přibližně jeden milion lidí, kteří se hlásí k českým kořenům. Jedním z nich je také Edward Janecka, soudce okresu Lafayette. V rámci hudebního turné studentů Konzervatoře Pardubice se s ním setkal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Společně s ním navštívil mimo jiné Czech Texas Heritige Center v La Grange. Následně se hejtman v Dallasu setkal se zástupci Vaclav Havel Dallas Czech School a Sokol Dallas, kteří udržují české tradice v tomto devátém nejlidnatějším americkém městě.

Opravárenské učiliště láká na TECHNOhrátkách ke studiu nejen české, ale i polské žáky
25.5.2018

Králíky – Pojem TECHNOhrátky Pardubického kraje byl ve středu na Středním odborném učilišti opravárenském (SOUo) v Králíkách trochu zavádějící. TECHNOhrátek se totiž tentokrát neúčastnili jen žáci z Pardubického kraje, ale i z kraje Olomouckého a polského Dolnoslezského vojvodství.

Kraj s koalicí nevládek školí neziskovky
24.5.2018
Pardubice - „Rok 2018 se nese v duchu velkého vzdělávání. Společně s Pardubickým krajem jsme připravili workshopy zaměřené na rozšíření dosavadních dovedností zaměstnanců neziskovek. Zástupci neziskového sektoru si mohou vybrat z široké škály nejrůznějších kurzů. Za sebou máme velice úspěšné a plně obsazené kurzy o GDPR a komunikačních dovednostech,“ nechala se slyšet ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová.  "Dále nás čekají kurzy zaměřené na time management a prokrastinaci a na podzim plánujeme kurzy týkající se správné propagace a komunikace s médii,“ dodala k programu jednotlivých školení.
Zástupci dalších krajů obdivovali záměr nové galerie ve Winternizových automatických mlýnech
24.5.2018
Pardubice - Komise Rady Asociace krajů České republiky pro kulturu a památkovou péči se tentokrát sešla v Pardubicích. Za omluvenou předsedkyni, hejtmanku Jihočeského kraje Ivanu Stráskou jednání řídil 1. místopředseda Roman Línek, který byl zároveň i hostitelem radních z ostatních krajů.  Mimo jiné je pozval na prohlídku Winternitzových automatických mlýnů, kde jim se spolumajitelem areálu architektem Lukášem Smetanou představili projekt budoucí umělecké galerie kraje.
Den nemocnice přilákal stovky dětí
23.5.2018

Velký zájem základních a mateřských škol vzbudila novinka letošního Dne nemocnice. Devátý ročník tradiční akce v Pardubické nemocnici nabídl nově i dopolední program pro nejmladší návštěvníky a těšil se hojné účasti. Zúčastnilo se ho kolem pěti stovek dětí. Nechyběl však ani program pro dospělé, který byl v letošním roce zaměřen na prevenci onkologických onemocnění a zdravý způsob života. Akce se konala pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a krajského radního pro zdravotnictví Ladislava Valtra.

Pardubičtí konzervatoristé září za oceánem
23.5.2018

Studenti Konzervatoře Pardubice se díky podpoře Pardubického kraje mohou prezentovat také našim krajanům ve Spojených státech amerických, konkrétně ve státu Texas. V úterý večer se společně s Evou Ševčíkovou, známou především z pěveckého dua Eva a Vašek, předvedli v Czech Center Museum v Houstonu, kde stejně jako při předchozích vystoupeních sklidili velké ovace. Za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje je čekají další vstoupení, která vyvrcholí koncem týdne na festivalu v Ennis.

Pardubický kraj se představí v celodenním programu
22.5.2018

Pardubice – Už tradičně bude patřit začátek léta Dni Pardubického kraje. Ten se letos uskuteční v pátek 8. června a nabídne pestrý program pro děti i dospělé.

Carmen, Andělé i Červená Karkulka. Festival pod duhovým křídlem nabídl spoustu kreativity klientů sociálních služeb
22.5.2018

Pardubice – Stalo se už tradicí, že před samotným podzimním udílením cen Duhové křídlo pracovníkům a dobrovolníkům ze sociálních služeb, se v kraji konají dvě regionální kola Festivalu pod duhovým křídlem. Tady klienti sociálních služeb předvádějí krátká vystoupení, která pro tuto příležitost nacvičili se svými sociálními pracovníky. Po Poličce přišly na řadu i Pardubice, kde vystupující pozdravili 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, radní Pardubického kraje Pavel Šotola a zástupkyně Národní rady osob se zdravotním postižením Radka Svatošová.

Vzácná bronzová nádoba nalezená u Kladiny má „sestry“, spustila mezinárodní spolupráci
22.5.2018

Pardubice - Tři tisíce let stará bronzová nádoba, senzační archeologický objev loňského roku, zařadila oblast Pardubicka na mapu evropsky významných lokalit doby bronzové a zamotala hlavu nejen archeologům. Není totiž jediná – velmi podobné „sestry“ se nacházejí i v Maďarsku. Zjistili to archeologové Východočeského muzea v Pardubicích, jehož sbírky nález obohatil a kteří se zapojili do mezinárodního výzkumného projektu. Nyní také prozradili místo nálezu – obec Kladina na Pardubicku.

Z robotické soutěže v Novém Mexiku se vrátili studenti „elektrotechny“ se stříbrem na krku
21.5.2018

Pardubice – S velkým úspěchem se vrátila tříčlenná skupina studentů Střední průmyslové školy elektronické (SPŠE) v Pardubicích z Nového Mexika, kam odjeli reprezentovat Českou republiku na robotickou soutěž RoboRAVE International.

OMG - Muzea a galerie kraje přinášely neobvyklé zážitky
18.5.2018
Pardubice  – Třetí ročník festivalu OMG, tedy Otevřená muzea a galerie Pardubického kraje, sice neprovázelo tak slunečné počasí jako v minulých letech, ale zážitkové akce na to nebraly ohled. Zaujaly zejména mladší generaci a tvořivé lidi.
Zástupci Euroregionu Glacensis a Pardubického kraje na velvyslanectví Polské republiky
18.5.2018
Pardubice/Praha - Na slavnostním konferenci v prostorách polského velvyslanectví v Praze byl zahájen projekt Česko-polské Hřebenovky – východní část, kterého se účastní 18 partnerů včetně Pardubického kraje. Radní René Živný při této příležitosti představil také dva nové turisticky zajímavé projekty v příhraničí, které mají šanci přilákat zejména sportovní nadšence.
CYKLO GLACENSIS 2018
17.5.2018

Region Orlicko – Třebovsko připravuje na dny 18. a 19. května ve spolupráci se Sdružením obcí Orlicko, městy Lanškroun, Choceň, Vysoké Mýto a Náchod, obcí Bačetín, DSO Regionem Orlické hory a s okresem kladským 17. ročník mezinárodní cyklistické akce Cyklo Glacensis 2018. Tato akce zahajuje cykloturistickou sezónu v česko-polském příhraničí a koná se s finanční podporou zúčastněných regionů, Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Kompresor, dron a GPS navigace pomohou hasičům na Zakarpatí při zvládání krizových situací
17.5.2018

V rámci spolupráce s partnerským regionem na Zakarpatí předala ve středu odpoledne v Užhorodě delegace Pardubického kraje tři věcné dary, které budou využity ke zlepšení technického vybavení profesionálních hasičů v této nejvýchodnější části Ukrajiny při zvládání krizových situací. Jedná se vysokotlaký vzduchový kompresor pro plnění tlakových lahví v částce 260 tisíc korun, dron v hodnotě 60 tisíc korun a deset sad GPS navigací za částku přesahující 90 tisíc korun.

Energetické úspory v rámci projektu EPC se dotknou škol i sociálních zařízení
17.5.2018

Pardubice – Pardubickému kraji se daří zavádět v objektech, které vlastní, energeticky úsporná opatření, tzv. EPC projekty. V současné chvíli je připraven už osmý balíček opatření. Metoda EPC spočívá v tom, že realizovaná energeticky úsporná opatření se následně splácí z dosažených úspor.

Festival ZUŠ Open se rozprostře po celém kraji
17.5.2018
Pardubice – Druhý ročník celostátního festivalu ZUŠ Open nabídne ve čtvrtek 24. května najednou po celé republice představení tohoto českého kulturního fenoménu široké veřejnosti. V Pardubickém kraji připravily základní umělecké školy na tento den 50 programů a vystoupení.
Maturanti skládají ústní zkoušky. Nervozita prý není třeba
17.5.2018

Přelouč – Středečním ránem začala pro letošní maturanty druhá, pro některé z nich možná obtížnější část maturitních zkoušek, a to část ústní. I na Gymnáziu a Střední odborné škole v Přelouči odstartovalo ústní zkoušení společné části maturit. Na jejich průběh se přijel podívat také krajský radní pro školství Bohumil Bernášek.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.