Aktuality

Také Pardubický kraj má bohatou lidovou kulturu
25.7.2017
Pardubice - Mohlo by se zdát, že centrem lidové kultury jsou třeba jižní Čechy nebo Jižní Morava, ale právě Pardubický kraj má v této oblasti silné zastoupení. Na reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva organizace UNESCO jsou zapsány Vesnické masopustní obchůzky a masky z Hlinecka. Na národním seznamu má náš kraj tři statky z celkových šestnácti: jmenované masopustní obchůzky, východočeské loutkářství a vodění jidáše.
Kostel sv. Josefa ve Svitavách, foto T. Kubelka
24.7.2017
Pardubice – Kromě zámků na Loiře mohou lákat i zámky na Orlici, třeba novým hudebním festivalem, který získal dotaci Pardubického kraje. Radní kromě toho schválili také podporu dalších akcí a příspěvků na obnovu památek. Některé musí ještě projít zastupitelstvem.
Hejtman Martin Netolický při prezentaci pro MAS Kazbegi
23.7.2017

Kazbegi - Systém místních akčních skupin se díky spolupráci organizace Člověk v tísni a Národní sítě místních akčních skupin České republiky daří aplikovat také v okolí oblasti Kazbegi, která patří mezi jeden z turisticky nejnavštěvovanějších regionů Gruzie. Zkušenosti s fungováním místních akčních skupin v Pardubickém kraji, krajský Program obnovy venkova, ale také rozvoj cestovního ruchu prezentoval gruzínským MASkám ve městě Stepansminda hejtman Martin Netolický.

Romantika i erotika. Druhý ročník divadelního festivalu Pernštejn(l)ove se blíží
24.7.2017
Pardubice – Už podruhé bude patřit začátek srpna na pardubickém zámku divadlu. Druhý ročník open air festivalu Pernštejn(l)ove startuje ve středu 2. srpna a potrvá do soboty 5. srpna.

 

Sestry u lůžek v našem kraji o navýšené platy od července nepřijdou.
24.7.2017

Ministerstvo zdravotnictví v minulosti rozhodlo o navýšení platů zdravotních sester pracujících ve směnném provozu bez odborného dohledu o 2 000 korun od 1. července. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický nesouhlasí s vyjádřením některých kolegů z Asociace krajů České republiky, že tento krok ohrozí krajské rozpočty, jelikož se prozatím nepodařilo najít systém, jak regionům finance proplatit. Sestry v Pardubickém kraji však prostředky dostanou již od slíbeného termínu.

Špičky české architektury posuzují potenciál pardubického zámku
21.7.2017
Pardubice – S dalším rozvojem areálu Zámku Pardubice, který stojí před významnými možnostmi přesunout část inventáře muzea do depozitářů a dobudovat historický pernštejnský okruh pro návštěvníky, si vlastník si objektu, Pardubický kraj, nechá poradit od nejlepších odborníků v oboru. První náměstek hejtmana Roman Línek do pracovní komise pozval děkana Fakulty architektury ČVUT Ladislava Lábuse spolu s dalšími renomovanými architekty Josefem Pleskotem a Petrem Všetečkou.
Součástí cesty hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického do Gruzie bylo setkání s gubernátorem regionu Mtscheta-Mtianeti Levanem Zautashvilim.
20.7.2017

Pardubice/Tbilisi – Součástí cesty hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického do Gruzie bylo ve středu odpoledne setkání s gubernátorem regionu Mtscheta-Mtianeti Levanem Zautashvilim. Hlavním tématem jednání bylo navázání možné spolupráce mezi oběma regiony v oblasti ochrany životního prostředí, zemědělství či rozvoje cestovního ruchu. Propojování českých a gruzínských krajů je jedním z cílů současného velvyslance České republiky v Gruzii Tomáše Pernického, který byl tomuto setkání, společně se zástupci Národní sítě Místních akčních skupin Radimem Sršněm a Gustavem Charouzkem, také přítomen.

Ilustrační obrázek
20.7.2017

Borová – K úplné uzavírce pro veškerý provoz dojde od pondělí 24. července (6:00) do pátku 28. července (21:00) na silnici I/34 v extravilánu obce Borová v okresu Svitavy, a to mezi obcemi Hlinsko a Polička v silničním kilometru cca 171,3. Důvodem úplné uzavírky je oprava železničního přejezdu P 6896 u obce Borová.

 

 

Střední průmyslová škola elektrotechnická bude mít k dispozici mimo jiné i 3D tiskárnu.
20.7.2017
Pardubice – S moderními průmyslovými technologiemi budou pracovat žáci Střední průmyslové školy elektrotechnické (SPŠE) v Pardubicích. Krajští radní v pondělí na svém jednání schválili vyhlášení výběrového řízení na dodavatele, který školu vybaví technologiemi spojenými se čtvrtou průmyslovou revolucí. Finanční prostředky na vybavení půjdou z Integrovaného operačního regionálního programu (IROP).
Porota Stavby roku letos posuzuje 13 realizací, vybírat může i veřejnost
20.7.2017
Pardubice – Posledním dnem června skončila možnost přihlásit stavbu zkolaudovanou v Pardubickém kraji v posledních dvou letech do regionální soutěže Stavba roku. Každý druhý rok ji pravidelně vyhlašuje Pardubický kraj ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v České republice. Letos se o titul bude ucházet celkem 13 staveb v několika kategoriích.
Hejtman jednal v Gruzii s českým velvyslancem Tomášem Pernickým.
19.7.2017
Pardubice/Gruzie – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal jako zástupce Asociace krajů České republiky ve středu dopoledne v gruzínském hlavním městě Tbilisi s velvyslancem České republiky Tomášem Pernickým o možné spolupráci Pardubického kraje s některým z regionů Gruzie, ale také o ekonomické spolupráci a možnostech českých firem v této kavkazské republice.
Domov mládeže při SOU opravárenském v Králíkách
19.7.2017
Pardubice - Přestože na mnoha školách v majetku kraje panuje o prázdninách čilý stavební ruch, připravuje Pardubický kraj už také investice na další období. Tento týden krajští radní schválili investiční záměry rekonstrukcí ve třech školských zařízení z krajského rozpočtu a zahájili zadávací řízení dvou školských staveb s přispěním evropských fondů.
Dělostřelecká tvrz Bouda bude mít novou provozní budovu.
18.7.2017
Pardubice – Podmínkou rozvoje cestovního ruchu na území Pardubického kraje je nejen mít zajímavá místa pro turisty, ale také jim nabídnout potřebné služby. V tomto ohledu se situace v příštím roce významně zlepší u dělostřelecké tvrze Bouda v Králické pevnostní oblasti, kde vyroste nová provozní budova. Po problémech s projektantem a odstoupení polského partnera bude kraj financovat celou stavbu ze svého rozpočtu. V provozu by měla být od konce příštího roku.
Více jak 220 milionů korun získá Pardubický kraj na vybudování nového moderního pavilonu psychiatrie v Pardubické nemocnici.
18.7.2017
Pardubice – Více jak 220 milionů korun získá Pardubický kraj z Evropského fondu pro regionální rozvoj na vybudování nového moderního pavilonu psychiatrie v Pardubické nemocnici. Uspěl tak se záměrem, který předložil v rámci 54. výzvy z Integrovaného regionálního operačního programu a zařadil se tak mezi osm úspěšných žadatelů.
Celkové předpokládané náklady stavby mostu přesahují 200 milionů korun. Finanční podpora kraje nepřesáhne dle smlouvy 47 milionů korun.
18.7.2017
Pardubice – Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání pověřila Správu a údržbu silnic Pardubického kraje uzavřením smlouvy s Ředitelstvím vodních cest ČR o spolupráci na financování rekonstrukce mostu přes Labe mezi Valy a Mělicemi. Celkové předpokládané náklady celé stavby přesahují 200 milionů korun. Finanční podpora kraje nepřesáhne dle smlouvy 47 milionů korun.
Hejtman Martin Netolický s novým ředitelem Janem Kovářem
17.7.2017

Pardubice - Rada Pardubického kraje na svém dnešním jednání jmenovala do funkce nového ředitele Vyšší odborné školy a Střední školy technické v České Třebové. Na základě doporučení konkursní komise se jím ze čtyř přihlášených kandidátů stal Jan Kovář. Jmenování do funkce je účinné od 1. srpna.

Kraje potřebují od státu dorovnat i loňské zvýšení platů a mezd v sociálních službách
17.7.2017
Pardubice  - Pardubický kraj obdržel minulý týden z Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) částku 61,7 milionu korun na dofinancování sociálních služeb v souvislosti s nařízením vlády o navýšení platů, dle kterého se platy pracovníků v sociální oblasti zvýší o 23 procent. Toto dofinancování je určeno i na mzdy, a proto se týká i nestátních neziskových organizací, církevních organizací a ostatních právních forem poskytovatelů sociálních služeb. Ovšem na loňské navýšení platů o čtyři procenta doposud kraje neobdržely od MPSV žádné dotace.
Než absolvent získá specializovanou způsobilost pro samostatný výkon práce praktického lékaře, musí projít vzdělávacím cyklem, na některém z takzvaných rezidenčních míst.
17.7.2017
Pardubice – Nedostatek lékařů je problémem, který trápí zdravotnictví napříč všemi obory. Výjimkou nejsou ani praktičtí lékaři, jejichž populace stárne a během několika málo let  hrozí, že jich pro tento obor nebude dostatek, a to zejména na venkovských obvodech. Proto krajští radní na svém jednání schválili úpravu dotačního programu, který by měl motivovat dosud nezapojené školitele i absolventy.
Radní zodpovědný za oblast školství Bohumil Bernášek navštívil Dětské centrum Veská.
17.7.2017

Pardubcie – Dětské centrum ve Veské u Sezemic navštívil v minulých dnech člen Rady Pardubického kraje pro oblast školství Bohumil Bernášek. V tomto zdravotnickém zařízení pro děti a jejich rodiče a v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v nepřetržitém provozu se zajímal nejen o běžný provoz, ale také o školní docházku dětí či praxe žáků středních zdravotnických škol, případně vyšších odborných škol se zaměřením na zdravotní a sociální péči. Ředitelce centra Markétě Tauberové předal volejbalové míče, které obyvatelé centra využijí při zájmové sportovní činnosti.

Hejtman dnes jednal se starosty členských obcí Dobrovolného svazku obcí Mikroregion Severo-Lanškrounsko.
14.7.2017
Dolní Čermná – Zadávání veřejných zakázek nebo třeba nakládání s bioodpady. Jsou věci, které řeší všechny obce, nehledě na to, jak jsou velké nebo kde leží. Pokud však na těchto věcech pracuje několik obcí společně, dají se tím ušetřit finanční prostředky i čas. A to je jedním z cílů Dobrovolného svazku obcí (DSO) Mikroregion Severo-Lanškrounsko, s jehož aktivitami se do Dolní Čermné přijel dnes seznámit hejtman Martin Netolický.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.