Tiskové zprávy

Otevřená věznice po vzoru Norska. Vězni se v Jiřicích připravují na návrat do běžného života

Věznice Jiřice

Jiřice - Takzvané otevřené věznice jsou součástí vězeňského systému v řadě světových zemí. V Jiřicích na Nymbursku vznikl v loňském roce pilotní projekt na území České republiky, jehož cílem je co nejlepší příprava trestaných na návrat do běžného života. Kapacita otevřené věznice je prozatím 48 vězňů, v celé věznici je nyní okolo 900 trestanců. S projektem, který má snížit recidivu propuštěných, dosahující v Česku až 70 procent, se v pátek seznámil hejtman Pardubického kraje a předseda krajské bezpečností rady Martin Netolický.

Krajská podpora pomohla ostřetínským dobrákům k novému dopravnímu vozu

Krajská podpora pomohla ostřetínským dobrákům k novému dopravnímu vozu
Ostřetín - V sobotu 21. dubna se v Ostřetíně uskutečnilo slavnostní předání nového dopravního automobilu pro potřeby místních dobrovolných hasičů. Na pořízení vozu přispěl v rámci své finanční podpory také Pardubický kraj, jehož hejtman Martin Netolický se akce osobně zúčastnil. Celková podpora kraje pro dobrovolné hasiče v regionu dosahuje pro letošní rok v rámci několika dotačních programů hranice 22 milionů korun.

Hasiči v Brandýse mají i díky krajské podpoře moderní cisternu

Hasiči v Brandýse mají i díky krajské podpoře moderní cisternu

Brandýs nad Orlicí - Podpora Pardubického kraje pro dobrovolné hasiče v regionu v letošním roce v rámci několika dotačních programů dosahuje hranice 22 milionů korun. V mnoha obcích, které v rámci rozpočtu loňského roku získaly finanční příspěvek, se s příchodem jarních měsíců slavnostně předává pořízená technika. V Brandýse nad Orlicí se za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického uskutečnilo slavnostní předání v sobotu 21. dubna.

Do východních Čech za moderní architekturou

Před Gočárovým pavilonem v Léčebných lázních Bohdaneč
Pardubice  (23. 4. 2018) - Po tři dny minulého týdne putovala skupina německy mluvících novinářů z Německa, Rakouska a Švýcarska po významných architektonických památkách v Hradci Králové, Pardubicích a Lázních Bohdaneč.

Španělští novináři obdivovali krásy východních Čech

Společný rozhled ze Zelené brány
Pardubice - Destinační společnost Východní Čechy uskutečnila ve spolupráci se zahraničním zastoupením agentury CzechTourism pro Španělsko press trip po východních Čechách pro skupinu španělských novinářů.

Oslavy Dne Země zaplnily Pernštýnské náměstí

Oslavy Dne Země zaplnily Pernštýnské náměstí

Pardubice – Svátek věnovaný naší planetě a lidem, kteří na ní žijí, oslavovaly v pátek děti, žáci i široká veřejnost na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. Konal se zde totiž už tradiční Den Země.

Redaktor německého Baedekeru navštívil Pardubice

Redaktor německého Baedekeru navštívil Pardubice
Pardubice - Legendární řada německých cestovních průvodců Baedeker připravuje další kousek do své sbírky poutavých publikací. Jeho cílem bude přiblížit krásy České republiky co nejširšímu okruhu cestovatelů. Během své více než čtrnáctidenní cestě po různých českých regionech tak pan Jochen Müssig, jeden z autorů tohoto uznávaného knižního průvodce, zamířil i do Pardubic.

Archeoskanzen v Nasavrkách se rozroste na Zemi Keltů

Z natáčení filmu

Pardubice – Předpremiéra krátkého hraného filmu Allar sále Jana Kašpara na Pardubickém kraji předznamenala novou etapu  činnosti spolku Boii a keltského archeoskanzenu v Nasavrkách. Aktivity sdružení přišli podpořit 1. náměstek hejtmana Roman Línek, radní Hana Štěpánová, jejich dlouholetý patron, krajský zastupitel a senátor Petr Šilar, a starosta Nasavrk Milan Chvojka.

MLS Pardubického kraje letos trhá rekordy. Ocenění dostanou výrobci v květnu

MLS Pardubického kraje

Pardubice – Už dvanáctým rokem Pardubický kraj vybírá to nejlepší, co produkují místní výrobci potravin. I letos se tak sešla pětičlenná porota, která hodnotila a ochutnávala, aby titul MLS Pardubického kraje získaly ty nejchutnější a nejkvalitnější potraviny.

Poutní kostel na Chlumku září jako nový

Poutní kostel na Chlumku září jako nový

Pardubice/ Luže – Kostel Panny Marie Pomocné s jezuitskou rezidencí na Chlumku u Luže je jedním ze tří poutních areálů v našem kraji, které se budou od 1. července nově honosit titulem národní kulturní památka. Tento týden se představil veřejnosti po mnoha letech oprav v plném lesku. Svým dílem k tomu přispěl i Pardubický kraj.

Na mezinárodní konferenci se zdravotníci zabývali multidisciplinaritou

Radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr konferenci zahájil

Pardubice – Již pátý ročník dvoudenní mezinárodní konference Kvalita a její perspektivy uspořádala Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice ve spolupráci s Ústavem sociálního lékařství Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, Fakultou zdravotníctva a sociálnej práce Trnavské Univerzity a Fakultou zdravotnických věd Ankarské univerzity.

TECHNOhrátky nabídly všehochuť oborů i jubilejního, 9000. žáka

TECHNOhrátky v České Třebové nabídly jedinečnou všehochuť oborů i jubilejního, 9000. žáka
Česká Třebová - „No, momentálně přemýšlím o gymnáziu, ale snad mě návštěva této školy přesvědčí. Druhým oborem, o kterém uvažuji, jsou totiž informační technologie,“ zhodnotil své plány Tobiáš Vacek, žák 7. třídy Základní školy Libchavy. Právě on se stal jubilejním, 9000. školákem, který se v průběhu pěti a půl roku zapojil do projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje, motivujícího žáky základních škol k volbě technických a odborných profesí. Do Vyšší odborné školy a Střední školy technické Česká Třebová jich ve středu 18. dubna zavítalo 136.

Kraj se prezentuje židovskými památkami a barokní hudbou

Kraj se prezentuje židovskými památkami a barokní hudbou

Pardubický kraj investuje nejen do staveb a infrastruktury pro kulturní účely, ale také do zajímavých kulturních projektů. Z největší části to je formou dotací, ale také tím, že pomáhá vzniku některých kulturních aktivit, které využije pro prezentační účely a pro propagaci kraje. Letos například nechal aktualizovat nové vydání knihy Stopy Židů v Pardubickém kraji autorek Renáty Růžičkové a Alžběty Langové a nahrát CD komorního souboru Barocco sempre giovane.

 

Železniční dopravci musí zlepšit komfort cestování, pokud chtějí uspět, zní z kraje

Jednání se zástupci společnosti LeoExpress

Pardubice - Pardubický kraj pokračuje v jednáních o výběru dopravce, který bude příštích deset let zajišťovat regionální železniční dopravu v regionu. Hejtman kraje Martin Netolický jednal společně s náměstkem hejtmana Michalem Kortyšem s představiteli společnosti LeoExpress. Předtím, než se samospráva rozhodne, jakým způsobem bude regionální železniční doprava zajištěna, je nutné vyspecifikovat si řadu konkrétních součástí nabídek dopravců, mezi které patří také České dráhy.

Zastupitelé schválili zakoupení budovy Winternitzových mlýnů pro Východočeskou galerii

Hovoří spolumajitel mlýnů Lukáš Smetana
Pardubice – Z přítomných 39 zastupitelů bylo 33 pro, pět se zdrželo a jeden byl proti. Po krátké diskuzi tak krajští zastupitelé schválili odkup budovy Winternitzových automatických mlýnů pro budoucí sídlo Východočeské galerie. Jednání s majiteli, manželi Smetanovými, se účastnila v uplynulých čtyřech měsících pracovní skupina složená z představitelů všech stran  Zastupitelstva Pardubického kraje. Ta dojednala cenu 22,5 milionu s věcnými břemeny, odkoupení hotové projektové dokumentace za necelé dva miliony korun a dotaci pro zkulturnění okolního veřejného prostoru ve výši 13,5 milionu korun.

Svitavská Obchodní akademie se sloučí s gymnáziem. Studentů se změna nijak nedotkne

Z jednání zastupitelstva

Zastupitelstvo Pardubického kraje na svém úterním jednání schválilo návrh na sloučení Obchodní akademie a Vyšší odborné školy ekonomické Svitavy s Gymnáziem Svitavy od nového školního roku. Současný počet studentů prvně jmenované školy totiž neumožňuje její potřebný rozvoj, investice a zlepšení odměňování pedagogů. Obor jako takový zůstane ve městě i po tomto kroku nadále zachován a samotní studenti nic nepoznají.

Téměř 12 milionů pro obce na nové hasičské automobily či požární zbrojnice

Téměř 12 milionů pro obce na nové hasičské automobily či požární zbrojnice

Krajští zastupitelé na svém úterním zasedání schválili poskytnutí finančních prostředků v rámci dotačního titulu na pořízení nových dopravních automobilů a rekonstrukci či stavbu požárních zbrojnic. Kraj vyčlenil 11,7 milionů korun jako svůj příspěvek k dotaci Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky na rekonstrukci a výstavbu požárních zbrojnic.

Tunel Hřebeč bude na dva dny úplně uzavřen

Tunel Hřebeč bude na dva dny úplně uzavřen

Od úterý 17. dubna (7 hodin) do čtvrtka 19. dubna (18 hodin) bude pro veškerý provoz úplně uzavřena (mimo vozidel integrovaného záchranného systému) silnice I. třídy č. 35 v silničním tunelu „Hřebeč“ v silničním úseku Svitavy – Moravská Třebová, v km 184,7 –186,6 (v úseku od křižovatky se silnicí č. III/36826 před tunelem po křižovatku se silnicí č. III/36826 – pod údolní estakádou).

 

Důvodem jsou práce v tunelové troubě, jako je mytí tunelové trouby, čištění kanalizace, kontrola části technologie, výměna poškozených komponentů světel nebo komplexní zkoušky protipožárních opatření.

 

Objízdná trasa bude vedena po silnici č. III/368 26 (původní silnice I/35, která byla opuštěna po dokončení tunelu). Uzavírka a objízdná trasa bude značena přechodným dopravním značením a bude vedena jako obousměrná.

K přijímačkám jdou i žáci pátých tříd. Na osmiletá gymnázia míří většinou premianti

K přijímačkám jdou i žáci pátých tříd. Na osmiletá gymnázia míří většinou premianti
Česká Třebová - Nejen deváťáci, ale i páťáci zažívají v těchto dnech perné chvilky. Ti, kteří si podali přihlášku na osmiletá gymnázia, musejí, stejně jako žáci devátých ročníků, úspěšně složit přijímací zkoušky. Takových zájemců přišlo v pátek na Gymnázium Česká Třebová na šest desítek.

Část silnice I/43 ve Svitavách čeká částečná uzavírka

Ilustrační foto

Od 18. dubna do 15. června bude částečně uzavřena silnice I/43 v intravilánu obce Svitavy, a to v úseku od křižovatky s ulicí U Větrolamu ve směru na Moravský Lačnov, v silničním km cca 66,4 – 66,9 a v km 67,7 – 68,2. Důvodem je provádění stavebních prací na stavbě „Komunikace pro pěší podél silnice I/43“ ve Svitavách – Lačnově, I. a IV. etapa prací.

 

V daných úsecích silnice I/43 budou zřízena vždy pouze dvě (pohyblivá) pracovní místa. Jedno pohyblivé pracovní místo bude v délce maximálně do 110 m a bude řízeno semaforem a přechodným dopravním značením. Druhé pohyblivé pracovní místo bude v délce max do 50 m a bude soustředěno co nejblíže k okraji komunikace. Provoz bude řízen přenosným dopravním značením. Při vzniku kolon bude provoz rovněž řízen pracovníky stavby.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.