Tiskové zprávy

V Liberci vzplál olympijský oheň, o medaile bojuje i Pardubický kraj

V Liberci vzplál olympijský oheň, o medaile bojuje i Pardubický kraj

Hry IX. Letní olympiády dětí a mládeže České republiky byly zahájeny v neděli 23. června 2019 v liberecké Home Credit Aréně. Cesta nejednoho mladého sportovce se lvíčkem na prsou za medailemi na vrcholných světových soutěžích začínala právě na této akci, která nemá v evropském měřítku obdoby. Nepřekvapí proto, že se slavnostní ceremoniál, kterého se zúčastnily výpravy ze všech čtrnácti českých krajů, uskutečnil za velkého zájmu médií. I tentokrát se na olympiádě organizované pod patronací Českého olympijského výboru bezpochyby objeví řada vycházejících hvězd sportovního nebe.

V Třemošnici slaví den vynálezce Josefa Daňka

V Třemošnici slaví den vynálezce Josefa Daňka
Pardubice/Třemošnice – Firma DAKO dnes slavnostně přejmenovala své sídlo v Třemošnici. Ulici Budovatelů číslo 323 nahradila symbolicky ulice Josefa Daňka s číslem popisným 1956, což je rok začátku výroby unikátních pneumatických brzdových systémů předního československého vynálezce Josefa Daňka. Hodně úspěchů za Pardubický kraj popřáli firmě také náměstci hejtmana Roman Línek a Michal Kortyš.

TZ Pernštejn(l)ove se rozrůstá, letos bude o den delší

Hra Můžem i s mužem

Zámek Pardubice bude uprostřed léta už počtvrté patřit divadlu. Festival Pernštejn(l)ove letos zaplní zámecké nádvoří a rytířské sály od 30. července do 3. srpna. Oproti předchozím ročníkům je o den delší a v hlavním programu nabídne o dvě inscenace více. Diváky opět čeká to nejlepší z amatérského divadla a dvě profesionální produkce.

Dobu plastovou nabídne galerie na zámku, Dům U Jonáše se na léto zavře

Rudolf Volráb, Zástupy, 1969
Pardubice – Připravovaná výstava Východočeské galerie v Pardubicích Doba plastová je připomínkou padesátiletého výročí dvou významných sochařských symposií Artchemo věnovaných plastům v letech 1968 a 1969 a ukázkou vztahu současných výtvarníků k tomuto materiálu. K vidění bude od 26. června do 6. října v prostorách galerie na Zámku Pardubice. Současně galerie na letní měsíce uzavírá Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí, kde bude odborná firma vyměňovat v přízemí podlahu zničenou při havárii vodovodního potrubí. Zde se nové výstavy představí až od 18. září.

Centrální příjmy pod drobnohledem. V Ústí nad Orlicí začnou práce již letos

Centrální příjmy pod drobnohledem. V Ústí nad Orlicí začnou práce již letos

Významnými krajskými investicemi v oblasti zdravotnictví jsou jednoznačně stavby centrálních urgentních příjmů v Orlickoústecké a Pardubické nemocnici. Stavba v Ústí je rozdělena na dvě stavební etapy, přičemž první z nich bude dokončena již v letošním roce a následně zahájena druhá. V případě Pardubic se očekává dokončení v roce 2023. Zástupci Pardubického kraje tyto dvě velké investice detailně dozorují v rámci pravidelných kontrolních dní.

Pardubický kraj chce pod Ještědem překvapit v týmových sportech

Pardubický kraj chce pod Ještědem překvapit v týmových sportech
Letní olympiáda dětí a mládeže (ODM) se po dvou letech opět vrací na scénu sportovních událostí. Poctivou přípravu před začátkem akce, jejíž pořadatelem je pro letošní ročník Liberecký kraj, odvedlo všech 14 krajských reprezentací. Jednou z nich je i výprava z Pardubického kraje, která se na posledních letních hrách umístila na devátém místě. „Sportů, ve kterých si věříme na zisk medailí je více, ale nechceme žádné dopředu jmenovat, abychom na jejich zástupce nevyvíjeli zbytečný tlak,“ mlží před startem ODM 2019 krajská koordinátorka Lucie Lebedová, jež alespoň odtajnila jméno vlajkonoše výpravy. Bude jím stříbrný medailista z posledních zimních olympijských her biatlonista Michal Krčmář.

Stát omezil krajům peníze na silnice, ale opravy musí pokračovat dál

Stát omezil krajům peníze na silnice, ale opravy musí pokračovat

Pardubice - Zastupitelstvo Pardubického kraje v úterý řešilo také záležitosti v oblasti dopravy a rekonstrukcí silnic nižších tříd. Zastupitelé odsouhlasili čerpání 100 milionů korun na dokrytí projektů, u kterých bylo předpokládáno čerpání financí ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Kraje však od státu získají pouze dvě miliardy místo čtyř. Pardubický kraj uvolněním těchto prostředků nechce ohrozit již připravené projekty.

Křivolík se může stát filmovou lokalitou

Křivolík  se může stát filmovou lokalitou
Parta nadšenců v lese nad Českou Třebovou vytvořila muzeum pod širým nebem - osadu Křivolík, která přibližuje 37 000 let bouřlivého vývoje člověka od lovců mamutů až po Kelty, Germány a Slovany. Pardubický kraj rozvoj muzea a jeho akce každoročně podporuje v dotačních programech.

Zastupitelé schválili příspěvky na kulturu a památky

Barocco sempre giovane
Pardubice - Na jednání Zastupitelstva Pardubického kraje se projednávaly také programové dotace na kulturu a památky. Pro ně zastupitelé odhlasovali podporu ve výši téměř čtyři miliony korun.

Pro Larischovu vilu spojují síly kraj, město a ministerstvo

Pro Larischovu vilu spojují síly kraj, město a ministerstvo

Pardubice – Zastupitelé Pardubického kraje projednali a schválili Deklaraci o spolupráci na společném záměru, kterým je záchrana a obnova Larischovy vily v Pardubicích. Text Deklarace už v únoru projednalo Zastupitelstvo statutárního města Pardubice a dalšími dvěma signatáři budou ministr kultury a předseda Československé obce legionářské.

Ministerstvo financí pochválilo kraj za jeho hospodaření

Krajský úřad

Pardubice - Zastupitelstvo Pardubického kraje na svém úterním jednání schválilo závěrečný účet, účetní závěrku a výsledek hospodaření Pardubického kraje za rok 2018. Krajské hospodaření stejně jako v předchozích letech ocenila i kontrola Ministerstva financí ČR, která neshledala nutnost provádět žádná vnitřní opatření a sdělila, že nemá žádných výhrad.

Kraj pomůže lidem z vyhořelého paneláku v České Třebové milionem korun

Kraj pomůže lidem z vyhořelého paneláku v České Třebové milionem korun. Poděkování za obětavou práci patří všem zasahujícím jednotkám

Pardubice - Zastupitelstvo Pardubického kraje na svém úterním jednání schválilo mimořádnou finanční pomoc obyvatelům panelového domu v České Třebové, kteří byli nedávno postiženi požárem tohoto domu. Krajská finanční pomoc je směřována městu Česká Třebová, které následně z těchto prostředků zajistí nezbytnou pomoc. Hejtman Martin Netolický také poděkoval všem 18 zasahujícím jednotkám jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů z širokého okolí města

Dotace jdou do sportu, na cyklostezky i úpravu lyžařských tras

Ilustrační foto
Pardubice – Zastupitelé Pardubického kraje schvalovali tento týden také příslušné dotace z oblasti sportu a cestovního ruchu. Podpořili také několik významných sportovních akcí, které se v letošním roce v kraji uskuteční. Poprvé se podpory dočkají i obce, které mají na svých bedrech úpravy lyžařských běžeckých tras.

Také Svitavy mají zajímavé turistické cíle

Lodičky na rybníku Rosnička
Pardubice/Svitavy – Pokud se chystáte v létě cestovat po Pardubickém kraji, neměli byste opomenout Svitavy, kde se v posledních letech výrazně rozrostla infrastruktura pro cestovní ruch a rekreaci. Přesvědčil se o tom při návštěvě turistických cílů podpořených z krajských dotačních programů radní Pardubického kraje René Živný.

První Senior festival přivítal v Chrudimi na tisícovku účastníků

Eva a Vašek na Senior Festivalu
Pardubice/Chrudim - Novou tradici zahájil Spolek Hurá na Výlet za podpory Pardubického kraje a města Chrudim minulou sobotu v Chrudimi. Jejich prvního Senior festivalu se zúčastnilo na tisíc seniorů, pro které dojely svozové autobusy do desítek obcí a měst v kraji. Organizátoři pro ně připravili program v Klášterních zahradách a na Resselově náměstí, který vyvrcholil vystoupením Moravanky a známého dua Eva a Vašek.

Línek: Doporučení pro zápis krajiny koní do UNESCO jsou splnitelná

Línek: Doporučení pro zápis krajiny koní do UNESCO jsou splnitelná

V Kladrubech nad Labem se minulý týden sešli členové Rady památky pro zápis krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní na seznam UNESCO. Zabývali se dlouho očekávaným posudkem nominace od Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), který nedávno do České republiky dorazil.

Práce na oživení Schindlerovy továrny úspěšně pokračují. První expozice by mohla být otevřena za dva roky

Hejtman Martin Netolický při prohlídce areálu Vitky Brněnec

Brněnec - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil areál bývalé Vitky Brněnec a Schinderovy továrny na Svitavsku. Celá lokalita dostala novou naději díky rodině Löw-Beer, která v minulosti továrnu vlastnila. Pardubický kraj přispěl k potenciálnímu rozvoji areálu již v minulosti, kdy nechal zajistit odstranění chemikálií, které se zde nacházely bez jakéhokoliv zabezpečení.

Na přihlášení stavby roku už zbývají jen dva týdny

Jedna z oceněných staveb v roce 2017 - rodinný dům Pelinka od Přemysla Kokeše
Pardubice - Na Pardubickém kraji se letos poprvé sešla porota připravená na hodnocení letošního ročníku krajské soutěže Stavba roku. Soutěž tradičně pořádá Pardubický kraj spolu s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v České republice.

Obec Neratov u Lázní Bohdaneč třídí odpady nejlépe mezi malými obcemi v republice

Jaroslav Pulkrábek, Kristína Chaloupková a Hana Svatošová z Neratova

Obec Neratov na západě Pardubického kraje má 164 obyvatel. Za loňský rok vyhrála celostátní kolo soutěže o Křišťálovou popelnici v kategorii obcí do 500 obyvatel, kterou pořádá autorizovaná obalová společnosti EKO-KOM. Cenu převzali zástupci obce na konferenci Odpady a obce 2019 v Hradci Králové.

Hejtman Netolický: S odstraněním chemikálií v Chrasti chceme pomoci ve spolupráci se státem

Areál bývalé Elitky v Chrasti

Chrast - Pozůstatkem po úpadku textilního průmyslu v České republice je celá řada opuštěných a chátrajících areálů. Jeden takový se nachází téměř v centru města Chrast u Chrudimi. Celá situace je o to horší, že v areálu volně leží celá řada chemikálií či barviv. O možnosti řešení této situace jednal se starostou města Vojtěchem Krňanským hejtman Martin Netolický. Ten nabízí krajskou pomoc v rámci státní dotace, která byla vytvořena na základě obdobného problému ve Vitce Brněnec.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.