Tiskové zprávy

Jak zdokumentovat tradiční lidové zvyky nebo řemesla v kraji pro další generace?

Jak zdokumentovat tradiční lidové zvyky nebo řemesla v kraji pro další generace?

Pardubice/Ústí nad Orlicí – Na pozvání Pardubického kraje a Souboru lidových staveb Vysočina se zástupci většiny muzeí v Pardubickém kraji sešli v krásném prostředí Hernychovy vily, tedy v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí. Tématem byla podpora tradiční lidové kultury a možné zapojení jednotlivých muzeí do její dokumentace a propagace.

 

Transformace má první výsledky, pět dětí z dětského domova bydlí v bytě

Transformace má první výsledky, pět dětí z dětského domova bydlí v bytě
Pardubice/Polička – Všechny dětské domovy a dětská centra v Pardubickém kraji mají od loňského roku zpracované transformační plány. Finančně méně náročná opatření už začínají postupně uplatňovat. Radní Pardubického kraje a člen Řídícího transformačního týmu Pavel Šotola se tento týden osobně přesvědčil o prvních výsledcích v Dětském domově v Poličce.

V Pardubicích se na konferenci probírala ekovýchova

V Pardubicích se na konferenci probírala ekovýchova
Pardubice - Už tradiční Konferenci a školení pro koordinátory environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty uspořádalo tento týden Ekoncetrum PALETA ve spolupráci s Pardubickým krajem. Při příležitosti akce byl také vyhlášen nový ročník soutěže Zelený ParDoubek. Setkání se zúčastnil také krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

 

Dotace pro venkov omezovat nebudeme, řekl hejtman starostům

Poradíme si s navýšením platů a mezd. Dotace pro venkov omezovat nebudeme, řekl hejtman starostům.

Ve čtvrtek dopoledne se v Chrudimi uskutečnilo již XIII. Setkání starostů a místostarostů Pardubického kraje, které organizuje společnost Regionservis. Samosprávu Pardubického kraje na této tradiční akci zastupoval hejtman Martin Netolický. Ten více jak stovku starostů seznámil s průběhem příprav krajského rozpočtu na rok 2018, vyhlašovanými programovými dotacemi či problematikou financování rekonstrukcí silnic nižších tříd.

Ve Svitavách otevřela společnost Schaeffler nový závod za 2,5 miliardy

Ve Svitavách otevřela společnost Schaeffler nový závod za 2,5 miliardy
Pardubice/Svitavy – Německá rodinná firma Schaeffler má pobočky v 50 zemích světa. Nyní navázala na své působení v Lanškrouně a otevřela svůj 75. závod. Umístěn je v nové průmyslové zóně ve Svitavách a měl by zaměstnat postupně až tisícovku lidí. Mohutná investice v hodnotě 2,5 miliardy získala investiční pobídku státu, ale pomoc poskytlo i město Svitavy a v neposlední řadě také Pardubický kraj. Slavnostní pásku proto přestřihl spolu s dalšími hosty hejtman Martin Netolický. Slavnostního zahájení se zúčastnili také 1. náměstek hejtmana Roman Línek a radní pro školství Bohumil Bernášek.

Jako druhý kraj v republice vytvoříme metodiku pro individuální dotace, říká hejtman

Krajský úřad Pardubického kraje

Pardubice - Pardubický kraj připravuje od roku 2018 změny v poskytování individuálních dotací, které jsou udělovány v průběhu celého roku mimo stanovené grantové tituly. Jako teprve druhý kraj v České republice chce tímto krokem zamezit například debatám o oprávněnosti prodlužování termínů při realizaci dotace či jejich účelnosti. Jedná se například o dotace v oblasti krizového řízení, sportu, cestovního ruchu, školství, sociálních věcí, kultury a památkové péče či zemědělství a životního prostředí.

Kraj podporuje začínající praktiky i jejich školitele

Kraj podporuje začínající praktiky i jejich školitele
Pardubice - Do konce září mohli zájemci podávat žádosti do dotačního programu, který má za cíl podporovat začínající lékaře, kteří se připravují na poskytování zdravotní péče v oborech všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost. V tomto týdnu proto na Krajském úřadě proto jednala výběrová komise, aby žádosti vyhodnotila.

Burza filantropie: Dobročinné projekty z Orlickoústecka získaly 478 tisíc korun

Burza filantropie: Dobročinné projekty z Orlickoústecka získaly 478 tisíc korun
Ústí nad Orlicí - „Výsledek letošní Burzy filantropie v Ústí nad Orlicí je opět fantatstický! Donátoři věnovali neziskovkám dary v hodnotě 478 000 korun. Skvělé je, že prospěšné projekty budou uskutečněny po celém orlickoústeckém okrese,“ vyhlásila výsledek dobročinné burzy Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka.

Téměř 120 milionů zlepší dopravu pod železnicí v České Třebové. Oprava silnice na Semanín začíná

Železniční mosty jsou již v provozu

Česká Třebová - Jedna z důležitých dopravních staveb v Pardubickém kraji je zprovozněna. Stavbaři dokončili rekonstrukci podjezdů pod železniční tratí v České Třebové za téměř 120 milionů korun. Za přítomnosti hejtmana Martina Netolického, náměstka pro dopravu Michala Kortyše a řady dalších hostů byla v úterý odpoledne stavba slavnostně předána, čímž byla zároveň zahájena další etapa, která spočívá v rekonstrukci zdevastované objízdné trasy přes Semanín.

Krajské dotace přehledně na jednom místě

Ilustrační foto

Pardubice - Přehled poskytovaných dotací z rozpočtu kraje v roce 2017 je nyní možné nalézt přehledně na jednom místě na oficiálních internetových stránkách Pardubického kraje na: www.pardubickykraj.cz/individualni-dotace-pk Cílem je centralizovat informace o vydaných finančních prostředcích z krajského rozpočtu mimo programové dotace kraje. Ostatní seznamy krajských dotačních titulů jsou k dispozici na: https://www.pardubickykraj.cz/krajske-programy-a-dotace

Kraj podpoří odkaz Emila Martince, prvorepublikového celníka z Horního Jelení

Emil Martinec. Zdroj: www.wikipedia.cz
Horní Jelení - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal se starostou Horního Jelení Petrem Tupcem a Jiřím Panušem z Východočeského klubu celních veteránů ohledně podpory vzpomínky na významného rodáka z Horního Jelení Emila Martince. Od narození bývalého odborového přednosty Ministerstva financí První Československé republiky uplyne v roce 2019 150 let.

TECHNOhrátky v Litomyšli – s ještěrkami, dívčím triumfem a významným jubileem

Vydařený comeback TECHNOhrátek v Litomyšli – s ještěrkami, dívčím triumfem a významným jubileem
Litomyšl - TECHNOhrátky se vrátily do Litomyšle znovu po čtyřech letech s plnou parádou. Zdejší Střední škola zahradnická a technická nabídla žákům z devíti základních škol pestré spektrum technických, zahradnických, lesnických či chovatelských oborů. Seznamování s nimi bylo velice zábavné – od výroby podzimních dekorací, přes manipulaci s břemeny pomocí jeřábu až k poznávání ještěrek, švábů, mravenců a dalších cizokrajných živočichů. Organizátoři navíc přivítali osmitisícího školáka, který se do projektu na podporu řemesel zapojil – jubilantkou se stala Alice Zavoralová, žákyně 9. třídy Základní školy Radiměř.

Kraj opraví sportovní areál v Přelouči i umývárny v domově mládeže

Domov mládeže a školní jídelna Pardubice. Zdroj: www.dmpce.cz
Pardubice - O zahájení výběru dodavatele stavby na rekonstrukci dvou školských zařízení rozhodli krajští radní. Gymnázium a Střední odborná škola Přelouč se dočká opraveného sportovního areálu, Domov mládeže a školní jídelna Pardubice pak rekonstrukce sociálních zařízení a umýváren.

Oceňte práci dobrovolníků, neziskovek a firem

Ilustrační foto z canisterapie pro seniory
Pardubice - Již po sedmé budou v Pardubickém kraji za svou záslužnou práci společnosti vyznamenáni dobrovolníci, neziskové organizace a společensky odpovědné firmy. Aktuálně probíhají nominace na ocenění, do kterých se může zapojit i široká veřejnost. Chcete ocenit prospěšnou a dobrovolnou práci, a víte, koho byste na ocenění navrhli? Neváhejte a do 30. října zasílejte svá doporučení prostřednictvím online formuláře na webu www.nevladky.cz.

Práce v sociálních službách bude už finančně lépe doceněna

Práce v sociálních službách bude už finančně lépe doceněna
Pardubice - Pardubický kraj v minulém týdnu uspořádal setkání zástupců poskytovatelů sociálních služeb. Tématem bylo jak zajištění financování pro zbytek roku 2017, tak také financování v roce 2018 při zachování současné sítě sociálních služeb a doporučeného odměňování pracovníků. Tato náročná práce bude po dlouhé době finančně lépe doceněna.

Kraj by se měl inspirovat u fungujících urgentních příjmů, říká hejtman Netolický

Hejtman Netolický s ředitelem nemocnice a primářem oddělení urgentního příjmu

Hradec Králové - Fungování centrálního urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Hlavní téma setkání hejtmana Martina Netolického s ředitelem tohoto zdravotnického zařízení profesorem Vladimírem Paličkou a regionálním ředitelem VZP Michalem Provazníkem. Centrální urgentní příjem byl v nemocnici otevřen na počátku roku 2008 a ročně zde ošetří přes 40 tisíc pacientů. Pardubický kraj plánuje vybudovat obdobná centrální pracoviště v nemocnicích v Pardubicích a Ústí nad Orlicí.

Vězni z Pardubic se dobře začleňují do společnosti. Pomáhají i na pardubickém zámku

Hejtman Martin Netolický navštívil pardubickou věznici.
Pardubice - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil pardubickou věznici, kde jednal s jejím ředitelem Josefem Pšeničkou o chodu tohoto zařízení pro více jak 850 vězňů, jejich pracovním uplatnění a přípravách na návrat do běžného života. Zároveň si prohlédl celý areál včetně pracovní zóny a terapeutických dílen, ve kterých vězni vyrábějí dřevěné či plyšové hračky nebo malují.

Školství je v Pardubickém kraji naštěstí zajištěné

Porada s řediteli škol v kongresovém centru Jezerka na Seči.
Pardubice/Seč - Na pravidelné poradě ředitelů středních škol, konzervatoře, základních škol speciálních a dalších školských zařízení Pardubického kraje v kongresovém centru Jezerka na Seči se tento týden hovořilo především o plánované reformě financování regionálního školství. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický pak seznámil přítomné ředitele s přípravou rozpočtu Pardubického kraje a s možnostmi investic do školských zařízení.

Titul Aktivní obec pro rok 2017 si převzala Býšť na Pardubicku

Titul Aktivní obec pro rok 2017 si převzala Býšť na Pardubicku

Pardubice - První ročník soutěže s názvem AKTIVNÍ OBEC vyhlásila společnost ASEKOL provozující kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Soutěže se zúčastnilo téměř 90 obcí a objem vysbíraných elektrozařízení se jen za červen zvýšil meziročně o 15 %. Nejúspěšnější obcí pro rok 2017 se tak stala Býšť z Pardubického kraje, která si na začátku října převzala v Pardubicích odměnu ve výši 20 tisíc korun určenou na zlepšení nakládání s odpady v obci a certifikát o podpoře pro Národní radu osob se zdravotním postižením České republiky.

Poslední letošní Brza filantropie se uskuteční v Ústí nad Orlicí

Poslední letošní Brza filantropie se uskuteční v Ústí nad Orlicí
Pardubice - Dobročinné Burzy filantropie se letos dočkají i neziskové organizace z orlickoústeckého okresu. Burza v Ústí nad Orlicí se uskuteční 18. října, představí se na ni 6 projektů neziskovek, které je připraveno podpořit 11 donátorů zastupujících místní firmy a veřejnou správu.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.