Tiskové zprávy

Mezinárodní konference přivedla do Kladrub plejádu odborníků

Mezinárodní konference přivedla do Kladrub plejádu odborníků

Ve dnech 25. a 26. května 2017 uspořádal Národní hřebčín Kladruby nad Labem mezinárodní konferenci Ochrana kulturní krajiny (Organizace kulturní krajiny se zvláštním zřetelem k chovu koní), která se uskutečnila přímo v centru Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Partnery konference byly Ministerstvo zemědělství ČR, Ministerstvo kultury ČR, Mendelova univerzita v Brně, Český národní komitét ICOMOS, Národní památkový ústav a Pardubický kraj.

 

Lékaři diskutovali na pardubickém zámku se známým chirurgem Pavlem Pafkem

Lékaři diskutovali na pardubickém zámku se známým chirurgem Pavlem Pafkem
Pardubice – Pokrok v medicíně a jeho důsledky. To byl název diskuzního večera, který se uskutečnil ve středu 24. května v prostorách Rytířských sálů Zámku Pardubice. Hostem se stal známý chirurg profesor Pavel Pafko, do jehož rukou se svěřil i bývalý prezident Václav Havel.

Smlouvy pro dobrovolné hasiče za více jak deset milionů podepsány!

Starostové obcí a zástupci ostatních složek IZS

Trpišov - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický předal ve čtvrtek odpoledne v Trpišově u Slatiňan smlouvy starostům obcí o poskytnutí dotací na pořízení hasičských automobilů. Podepsány byly také smlouvy pro zástupce ostatních složek integrovaného záchranného systému. Hejtman informoval také o připravovaném dotačním titulu na pořádání různých akcí spojených s hasiči či ostatními spolky v oblasti požární ochrany.

Ceny uměleckých děl v galerii se časem zhodnotily o desítky milionů

Například díla holického rodáka Karla Malicha časem mnohonásobně zhodnotila svou cenu
Pardubice – Východočeská galerie jako jediná instituce typu muzea umění v Pardubickém kraji působí v krajském městě už 64 let. Promyšlené nákupy některých uměleckých děl zhodnotily v uplynulých desetiletích její sbírky a potažmo majetek kraje o desítky milionů korun. V posledních letech se ale nákup téměř zastavil, sbírky se rozrůstaly většinou pouze o dary. Přerušenou kontinuitu mapování umění má zastavit nová strategie akviziční činnosti na příštích deset let spojená se zřízením fondu na pravidelný nákup dalších děl. Tu projednali radní Pardubického kraje na svém posledním zasedání.

Netolický: Hledáme cestu k rozvoji železničního muzea v Rosicích

Hejtman Martin Netolický se zúčastnil zahájení sezony rosického muzea

Pardubice - Rozvoj železničního muzea v Rosicích byl hlavním tématem jednání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického s předsedou Pardubického spolku historie železniční dopravy Oldřichem Čížkem. Hejtman v této věci již v minulosti komunikoval se zástupci Správy železniční a dopravní cesty, která v železniční stanici plánuje rozsáhlou investici.

Premiéra mezinárodních TECHNOhrátek. Do Králík dorazili také žáci z polské školy

Premiéra mezinárodních TECHNOhrátek.
Králíky – TECHNOhrátky, projekt Pardubického kraje na podporu technických a odborných oborů pro žáky základních škol, zažil ve středu 24. května mezinárodní premiéru. Posledního předprázdninové zastavení ve Středním odborném učilišti opravárenském Králíky se zúčastnilo také patnáct školáků z polského města Miedzylesie. Společně se svými vrstevníky z Orlickoústecka absolvovali kompletní program včetně manuálních činností a za asistence tlumočnice i vědomostní kvíz.

Díky státním maturitám máme lepší srovnání úrovně jednotlivých škol, říká hejtman Netolický

Maturitní zkoušky v České Třebové

Pardubice - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a radní pro oblast školství Bohumil Bernášek navštívili Gymnázium v České Třebové, kde, stejně jako na dalších středních školách, probíhají ústní maturitní zkoušky. Hejtman se tak vrátil na místa, která dobře zná. V roce 2001 totiž zdejší gymnázium úspěšně dokončil.

Nová vyhlídka na Lichnici splynula se stěnou hradu

Nová vyhlídka na Lichnici splynula se stěnou hradu
Lichnice – Na zříceninu hradu Lichnice na Chrudimsku se po dvaceti letech vrátila vyhlídková věž. Dostala jméno Milada podle místní pověsti o kruté hradní panně. Moderní matně natřená kovová konstrukce za 1,7 milionu korun je skrytá za zbytkem původní věže, kterou jen lehce převyšuje. O její výstavbu se zasloužil Mikroregion Železné hory, pomohly i další okolní obce, sponzoři a částkou 300 tisíc korun také Pardubický kraj. Proto věž slavnostně pokřtili 1. náměstek hejtmana Roman Línek a radní pro cestovní ruch René Živný.

Francie má zájem na rozvoji železniční dopravy v Čechách

Hejtman Martin Netolický s francouzským velvyslancem Rolandem Galharaguem

Pardubice – Nový francouzský velvyslanec v České republice Roland Galharague navštívil Pardubický kraj. Na závěr své návštěvy v krajském městě se setkal s hejtmanem Martinem Netolickým a radním pro sociální služby Pavlem Šotolou. Tématem diskuse byly především oblasti dopravy a sociálních služeb, ale také stávající spolupráce s francouzským regionem Centre, investice francouzských společností v regionu či nastavení evropských fondů.

VOŠ a SŠ technická v České Třebové bude mít nového ředitele

Vyšší odborná škola a Střední škola technická

Pardubice – Rada Pardubického kraje na svém včerejším jednání rozhodla o vyhlášení výběrového řízení na pozici ředitele Vyšší odborné školy a Střední školy technické v České Třebové. Dosavadní ředitel školy Milan Kment se totiž k 31. červenci 2017 vzdal svého místa. Výsledky výběrového řízení na uvolněnou pozici by měly být známy na konci července.

Litomyšl vzali útokem jedlíci

Litomyšl vzali útokem jedlíci

Litomyšl Udělat dobrou kávu, skvělé su-shi, pochutnat si na guláších různých chutí, výtečné svíčkové a dalších výborných pokrmech si mohli návštěvníci 6. ročníku litomyšlských Gastronomických slavností Magdaleny Dobromily Rettigové. Ty tentokrát měly podtitul Knedlíky a šmorny a vyvrcholily o víkendu 20. a 21. května.

V Pardubicích vzdali hold nejen průkopníkovi české aviatiky Janu Kašparovi

V Pardubicích vzdali hold nejen průkopníkovi české aviatiky Janu Kašparovi
Pardubice  – Výročí narození pardubického rodáka a průkopníka české aviatiky Jana Kašpara je už popáté důvodem k oslavám Dne dopravy. Projekt, který začal rekonstrukcí Kašparovy hrobky v roce 2013, se postupně rozrostl do největšího národního dopravního projektu. Připomíná hned několik zakladatelů dopravy v českých zemích, jejichž řady letos rozšířil další Pardubák - průkopník cyklistiky a motorismu Vincenc Chomrák.

Muzea a galerie nabídly zdarma unikátní programy

Archeologické pátrání v chrudimském muzeu
Pardubický kraj  - Dvojí význam zkratky OMG, tedy Otevřená muzea a galerie a také mezi mladými lidmi populární zvolání Oh My God, využil malý festival zážitků v kulturních institucích Pardubického kraje. V minulém týdnu zdarma nabídl mimořádné programy v krajských muzeích v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli a Vysokém Mýtě a také ve Východočeské galerii v Pardubicích.

Chuť a estetika, tradice a experiment v gastronomii podle M. D. Rettigové

Chuť a estetika, tradice a experiment v gastronomii podle M. D. Rettigové

Litomyšl – Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové se již v Litomyšli zabydlely. Nechybí tedy ani v letošním přehledu akcí. Opět se na Smetanově náměstí a na přilehlém náměstí Toulovcově sejdou gourmeti, milovníci dobrého jídla a pití, kuchaři, odborníci na moderní gastronomii či výrobci kvalitních potravin. Letošní šestý ročník láká tématem „Knedlíky a šmorny“ a vyvrcholí o víkendu 20. a 21. května.

V Chrudimi, Pardubicích a Vysokém Mýtě mají nejpřívětivější úřady

Nejpřívětšivější úřad v Pardubickém kraji mají v Chrudimi.

Pardubice – Nejpřívětivější a nejotevřenější v Pardubickém kraji. Takové jsou úřady v Chrudimi, Pardubicích a Vysokém Mýtě podle soutěže Přívětivý úřad 2017 v kategorii obcí III. typu.

 

Kamiony na silnice nižších tříd nepatří. Kraj připravuje rekonstrukci drancované silnice

Kontrolní den v České Třebové

Pardubice - Do České Třebové bylo na základě žádosti náměstka hejtmana Pardubického kraje Michala Kortyše a ředitele Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslava Němce svoláno jednání ke stavbě, která řeší zlepšení průjezdnosti pod železniční tratí v České Třebové. Zároveň přítomní včetně hejtmana kraje Martina Netolického, zástupců místních samospráv, dodavatele či státních orgánů řešili problémy spojené s objízdnou trasou přes Semanín, která je drancována kamionovou dopravou a bude nutná její rekonstrukce ihned po dokončení stavby pod mosty.

Cyklo Glacensis opět startuje

Cyklo Glacensis opět startuje

Orlicko – Třebovsko připravuje na dny 19. a 20. května ve spolupráci se Sdružením obcí Orlicko, městy Lanškroun, Choceň, Vysoké Mýto a Náchod, obcí Bačetín, DSO Regionem Orlické hory a s okresem kladským 16. ročník mezinárodní cyklistické akce Cyklo Glacensis 2017. Tato akce zahajuje cykloturistickou sezónu v česko-polském příhraničí a koná se s finanční podporou zúčastněných regionů a Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Vokolkovi vadili režimu, podařilo se je téměř vygumovat

Účastníci vokolkovské konference na Zámku Pardubice
Pardubice – Otevřením výstavy Lis tří bratří ve Východočeském muzeu, výstavy Svědci Václava Vokolka v galerii NOV, vzpomínkovou bohoslužbou a odbornou konferencí Univerzity Pardubice a Památníku národního písemnictví byly završeny akce k poctě uměleckého rodu Vokolkových. Dalším příspěvkem se stane také půlhodinový televizní dokument o bratrech Vokolkových, který bude mít premiéru 31. května ve Východočeské galerii, kde je nyní instalována výstava Mizející poselství Vojmíra Vokolka.

Studenti dokončují zkoušku dospělosti. Začala ústní část maturit

Studenti dokončují zkoušku dospělosti. Začala ústní část maturit

Pardubice – Mít štěstí, vylosovat si tu správnou otázku a úspěšně složit zkoušku dospělosti. To si v těchto dnech přejí studenti posledních ročníků středních škol. Včera totiž začala ústní část letošních maturitních zkoušek. Na některé maturující se přišel podívat krajský radní zodpovědný za oblast školství Bohumil Bernášek.

Azylové domy jsou akutním východiskem z nouze

Azylové domy jsou akutním východiskem z nouze

Do Azylového domu pro těhotné ženy v tísni v Hamrech u Hlinska v Čechách přijela jednoho deštivého dne. V obličeji měla nešťastný výraz, po tváři jí tekly slzy. Bylo patrné, že ji trápí spousta chmurných myšlenek, nevyřešených otázek, problémů skrývajících nejistou budoucnost. Zvládnu to tady? Mohu přivést na svět dítě, které čekám? Dokážu se o něj postarat bez táty, úplně sama?

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.