Tiskové zprávy

Východočech Havran polní a jeho kamarádi, seznamte se

Východočech Havran polní a jeho kamarádi, seznamte se
Pardubice - Ti, kdo jsou vnímaví při cestách nejen přírodou, ale i městem, si mohou všimnout mnoha opeřených spoluobyvatel našeho kraje i v zimních měsících. Pro ně vyhlásil Zelený dům Chrudim s podporou Pardubického kraje soutěž nazvanou Východočech Havran polní a jeho kamarádi, seznamte se.

Výherci soutěže Děti malují dětem si převzali ceny při hokejovém utkání

Výherci soutěže Děti malují dětem si převzali ceny při hokejovém utkání
Pardubice - Výtvarná soutěž Děti malují dětem zná své vítěze. Výherci, kteří se umístili na prvních třech místech, si převzali své ceny při hokejovém utkání v pátek 8. prosince na stadionu HC Dynamo Pardubice. Hlavními výhrami, které do soutěže věnovali sponzoři, byly tablet, mobilní telefon a hodinky. Patnáct nejlepších obrázků bude použito do nově vznikajícího průvodce nemocí a nemocnicí pro dětské pacienty. Brožura jim má pomoci vhodnou formou lépe pochopit léčbu a prostředí nemocnice. Děti tak pomohou svým nemocným kamarádům zbavit se strachu z neznámého či nepochopeného.

Poličské strojírny jsou nyní bezpečnější. Bezpečnostní rada kraje řešila i Wonkův most

Jednání Bezpečnostní rady Pardubického kraje
Polička - V areálu Poličských strojíren se v pátek sešli na svém posledním letošním jednání členové Bezpečnostní rady Pardubického kraje. Pod vedením hejtmana a předsedy krajské bezpečnostní rady Martina Netolického byla kromě standardních projednávána také témata zimní údržby, kontroly Wonkova mostu v Pardubicích, ale také opatření, která byla v areálu strojíren přijata po únorovém výbuchu.

Jak využít komunální odpad beze zbytku předvedli v prachovické cementárně

Jak využít komunální odpad beze zbytku předvedli v prachovické cementárně
Pardubice/Prachovice – V Prachovicích se tento týden sešel výbor pro životní prostředí, zemědělství a venkov. Výjezdní zasedání se tentokrát uskutečnilo v prostorách společnosti EcoWasteEnergy, dceřiné firmy prachovické cementárny CEMEX.

Historické vlaky se vrátí na Králicko i v příštím roce

Historické vlaky se vrátí na Králicko i v příštím roce

Pardubice - Koncem září skončil třetí ročník pravidelných sobotních jízd historických vlaků z České Třebové do Hanušovic. Pardubický kraj však již nyní s Českými drahami připravuje další ročník oblíbené turistické atrakce, která přilákala okolo 3500 cestujících. Mírné komplikace způsobuje technický stav jedné z parních lokomotiv, ale také snižující se počty strojvůdců, kteří tyto historické vlaky umí ovládat.

Záměr odkupu mlýnů pro galerii se líbí, podmínky musí být férové

Záměr odkupu mlýnů pro galerii se líbí, podmínky musí být férové
Pardubice – Členové výboru pro kulturu a památkovou péči Zastupitelstva Pardubického kraje se na svém výjezdním zasedání v Souboru lidových staveb Vysočina projednávali návrhy zpráv do zastupitelstva. Zabývali se podporou tradiční lidové kultury a rozpočtem v oblasti kultury a památek na rok 2018. První náměstek hejtmana Roman Línek je seznámil s obrysy budoucího využití pardubického zámku, tak jak jej navrhli tři špičkoví architekti, a také se záměrem odkoupit pro potřeby Východočeské galerie hlavní budovu Gočárových mlýnů.

Výstava plánů k budoucímu využití Zámku Pardubice je k vidění v reálce

Výstava plánů k budoucímu využití Zámku Pardubice je k vidění v reálce

Perštejnská rezidence, tak se jmenuje výstava plánů z Generelu dlouhodobé prezentace Zámku Pardubice. Až do konce roku bude k vidění v bývalé reálce na Komenského náměstí 120, a to každý všední den od 8 do 18 hodin.

Kraj chystá výběr provozovatele vlakové dopravy na dalších deset let

Kraj chystá výběr provozovatele vlakové dopravy na dalších deset let
Pardubice – Kdo bude zajišťovat železniční dopravu v regionu po roce 2018, nyní řeší vedení Pardubického kraje. Aby služby byly v požadovaném rozsahu a kvalitě, chce mít kraj co nejlepší informace o možnostech jednotlivých dopravců působících v České republice. V současné době proto oslovuje dopravce, a to z důvodu ekonomického průzkumu ceny, za kterou bude možné v budoucnu objednávat regionální železniční dopravu.

Nejen most ve Valech by měl přinést příští rok

Nejen most ve Valech by měl přinést příští rok
Pardubice - Jak probíhala stavební sezóna v Pardubickém kraji v letošním roce? Co se plánuje na rok příští? To byla témata pracovního setkání zástupců institucí a firem působících v oblasti dopravy se zástupci Pardubického kraje, Správy a údržby silnic Pardubického kraje a Krajské hospodářské komory Pardubického kraje. Ti se na podobných setkáních pravidelně informují o aktuální situaci v dopravě.

TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky na zámku bilancovaly rok a vyhlásily vítěze soutěží

TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky bilancovaly rok na pardubickém zámku a vyhlásily vítěze žákovských soutěží
Pardubice – Rytířské sály pardubického zámku se ve středu 6. prosince symbolicky převlékly do slavnostního hávu. Představitelé Pardubického kraje v nich oceňovali organizátory a účastníky dlouhodobých projektů na podporu řemesel, přírodovědných oborů, tradic i lidové kultury. Ocenění se dočkali nejen pořadatelé TECHNOhrátek, ZDRAVOhrátek, Velikonoc a Dožínek na zámku, ale také žáci a zástupci zapojených středních odborných i základních škol či krajských kulturních zařízení.

Pardubická chemička se díky miliardovým investicím mění v moderní firmu

Pardubická chemička se díky miliardovým investicím mění v moderní firmu
Pardubice – Továrna, která před rokem 1989 patřila k největším zaměstnavatelům, ale také k největším znečišťovatelům životního prostředí v Pardubickém kraji, se mění před očima. Přesvědčil se o tom také Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje, kterého s největšími investicemi posledních pěti let seznámil přímo v podniku generální ředitel Synthesie Josef Liška.

Kraje a obce požadují po státu více peněz

Jednání Rady AKČR (ilustrační foto)

Praha - Zástupci Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí ČR jednali v úterý večer v Praze. Na pořadu jednání hejtmanů a starostů obcí a měst byla mimo jiné témata spojená s problematikou financování oprav silnic nižších tříd, systému národních dotací a příspěvků, novely zákona o střetu zájmů, požadavků na státní rozpočet pro rok 2018 či změn rozpočtového určení daní pro kraje. O společných prioritách krajů a obcí jednala předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová, místopředseda Jiří Běhounek a členové Rady Martin Netolický, Ivo Vondrák a Ladislav Okleštěk.

Stát připravuje projekt na zlepšení bezpečnosti mezinárodních letišť

Nový terminál Letiště Pardubice

Pardubice - Zvýšení bezpečnosti mezinárodních letišť v České republice je cílem projektu, který postupně realizuje Ministerstvo vnitra České republiky. V současné době projekt probíhá na Letišti Václava Havla v Praze a postupně se bude rozšiřovat na další mezinárodní letiště. Kromě pardubického letiště se týká také Brna, Ostravy a Karlových Varů. O průběhu příprav jednal hejtman a předseda krajské bezpečnostní rady Martin Netolický.

Nový učební obor nabízí mlékařům perspektivu stabilního zaměstnání v moderním provozu

Nový učební obor nabízí mlékařům perspektivu stabilního zaměstnání v moderním provozu
Hlinsko - Tradice výroby mléka sahající až do roku 1939, plně automatizovaný provoz vyžadující přesnou obsluhu, perspektiva zaměstnání a jistota solidního výdělku – to vše nabízí Mlékárna Hlinsko, a.s. Stejně jako řada dalších firem v České republice, potřebuje i tato společnost kvalifikované zaměstnance. Pardubický kraj se proto po dohodě s vedením firmy a městem rozhodl v minulém školním roce otevřít na hlineckém Gymnáziu Karla Václava Raise tříletý učební obor Výrobce potravin – Mlékař. Vzhledem ke krátkému času na propagaci nového oboru zahájili první ročník pouze tři žáci. Situace by se ale měla v příštím roce výrazně zlepšit, a to i s přispěním zaměstnavatele, který se již dnes snaží případné zájemce o studium motivovat prostřednictvím exkurzí žáků základních škol do provozu mlékárny nebo plánovanými dny otevřených dveří. V budoucnu chce žáky učebního oboru podporovat formou prospěchových a sociálních stipendií, příspěvků na ubytování, stravování a dopravu či bezplatným poskytováním pomůcek, například notebooků.

Podnikatelé z regionu mají cestu na čínský trh otevřenou. Kraj se bude prezentovat v provincii Jilin

Podnikatelé z regionu mají cestu na čínský trh otevřenou. Kraj se bude prezentovat v provincii Jilin
Pardubice - Na pozvání náměstka hejtmana Pardubického kraje Michala Kortyše navštívili Pardubický kraj zástupci čínského regionu Jilin. Při setkání se členy krajské rady, zástupci Regionální rozvojové agentury a Krajské hospodářské komory se seznámili nejen se samotným regionem, ale diskutovali také o možné spolupráci v oblastech hospodářství, cestovního ruchu, dopravy či zdravotnictví.

Plyšáci z Mírova potěší děti v krajských nemocnicích a na záchrance

Plyšové hračky z mírovské věznice

Pardubice - Vězni z mírovské věznice vyrobili 850 plyšových hraček, které v předvánočním čase putují do všech vozidel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a dětských oddělení pěti krajských nemocnic akutní. V úterý byly hračky z rukou zástupce ředitele Věznice Mírov Romana Mišáka předány v Pardubicích a Ústí nad Orlicí zástupcům Pardubického kraje.

Talenti Pardubického kraje si převzali ocenění

Talenti Pardubického kraje si převzali ocenění
 Pardubice – Velká koncentrace velmi nadaných mladých lidí se včera sešla v sále Jana Kašpara na Krajském úřadu při příležitosti udělování cen Mladý talent Pardubického kraje. Pamětní list a odměnu ve formě poukázky si za své úspěchy odneslo dvanáct žáků a studentů.

Dobrovolníci, neziskovky a firmy – známe dobrodince doku 2017

Dobrovolníci, neziskovky a firmy – známe dobrodince doku 2017

Pardubice - Pardubický kraj má své oceněné dobrovolníky, neziskové organizace a společensky odpovědné firmy pro rok 2017. Cenu „Srdce na dlani“ si 4. prosince převzalo na speciálním galavečeru 18 dobrovolníků, 10 neziskovek a 12 firem.

Střední průmyslová škola v Chrudimi získala certifikát kvality za evropský projekt

Střední průmyslová škola v Chrudimi získala certifikát kvality za evropský projekt
Pardubice - Tolerance, chápaní a poznávání odlišných kultur i náboženství, boj proti násilí, ale i zlepšování jazykových dovedností. To byly cíle evropského projektu No Enemies Violence – Equal Rights (NEVER), do kterého se zapojila Střední průmyslová škola Chrudim a za který nyní získala významné ocenění - národní certifikát Quality Label 2017, tedy značku toho, že škola odpovídá vysokým evropským měřítkům.

Pardubický kraj rozjel roadshow k Olympiádě dětí a mládeže. Bibi Olympia rozdávala perníky

Pardubický kraj rozjel roadshow k Olympiádě dětí a mládeže. Bibi Olympia rozdávala perníky
Ústí nad Orlicí - První adventní neděle je ve většině měst a obcí tradičně spojena s vánočními akcemi či rozsvěcením stromků. Bylo tomu tak i v Ústí nad Orlicí, kde na Mírovém náměstí prodávaly své výrobky městské neziskové organizace. A jelikož je Ústí nad Orlicí jedním z měst, které jsou do projektu Olympiády dětí a mládeže 2018 (ODM 2018) zapojeny, nechyběla na akci ani Bibi Olympia, klokaní maskot olympiády.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.