Tiskové zprávy

Mladí cestovatelé z devíti zemí světa se letos sjíždí na Konopáč

Mladí cestovatelé z devíti zemí světa se letos sjíždí na Konopáč

Mezinárodní setkání mládeže celosvětové federace campingu a caravaningu se každý rok o velikonočních svátcích koná v jiné zemi. Po loňském Záhřebu se mladí lidé od 16 do 35 let letos scházejí v autokempinku na Konopáči u Heřmanova Městce, příští rok pojedou do Portugalska. Záštitu nad akcí v našem kraji převzali 1. náměstek hejtmana Roman Línek a radní René Živný.

V památkové zóně v České Třebové je teď nejbolavějším místem kostel sv. Jakuba

V památkové zóně v České Třebové je teď nejbolavějším místem kostel sv. Jakuba

Pardubice/Česká Třebová – O stavu památkových objektů v Městské památkové zóně v České Třebové i o stavu krajského majetku v tomto městě jednal s vedením města 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro majetek, investice a kulturu Roman Línek. Při té příležitosti také pogratuloval chlapcům ze střední odborné školy VOŠ a SŠT, areál Skalka, kteří uspěli v celostátním kole soutěže České ručičky.

Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje slaví 20 let

Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje slaví 20 let

Pardubice – Začátkem dubna roku 1999 byla založena Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje. Jejími zakládající členy byly Regionální hospodářská komora Pardubického kraje a největší města a jejich sdružení (Pardubice, Chrudim, Přelouč, Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Litomyšl, Svitavy a Zájmové sdružení právnických osob ORLICE). Naprostá většina zakládajících měst jsou členy dodnes. Do dalšího dvacetiletí vstoupila agentura s novým logem.

Dětské centrum Veská má zateplenou budovu a nový výtah

Dětské centrum Veská má zateplenou budovu a nový výtah
Pardubice – Důvod k radosti mají v Dětském centru Veská. Hlavní budova prošla rekonstrukcí a k ní byl přistaven výtah, který v budově chyběl. V souvislosti s tím byly také provedeny drobné dispoziční změny na všech podlažích. Slavnostního předání se zúčastnili také zástupci Pardubického kraje, který je zřizovatelem Dětského centra.

Jeden stavební superúřad nezrychlí stavební řízení. Problém je jinde, říká hejtman Netolický

Jeden stavební superúřad nezrychlí stavební řízení. Problém je jinde, říká hejtman Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal ve středu s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou a jejími náměstky Zdeňkem Semorádem a Marcelou Pavlovou. Tématem jednání byla především novela stavebního zákona, ale také příprava příštího programového období Evropské unie a aktuální stav čerpání prostředků v rámci současného období.

Terénní služby využívají dotace hlavně na pořízení automobilů

Terénní služby využívají dotace hlavně na pořízení automobilů

Pardubice – Dotační titul Pardubického kraje Materiální zabezpečení sociálních služeb vznikl nedávno hlavně na základě požadavků z praxe. Vloni v něm kraj rozdělil 2,7 milionu korun, letos to bylo 2,6 milionu. Dotace schválili zastupitelé na svém dubnovém jednání.

Podpora prorodinných i dobrovolnických aktivit v kraji roste

Podpora prorodinných i dobrovolnických aktivit v kraji roste
Pardubice – Zastupitelé Pardubického kraje tento týden schvalovali programové dotace také pro rodinná centra a další organizace, které se zabývají službami pro rodinu. Jejich podpora vzrostla oproti minulému roku o více než 200 tisíc korun. Podobně jsou na tom i dobrovolnická centra.

Projekt umožnil zmodernizovat silnice u turistických cílů v česko-polském pohraničí

Projekt umožnil zmodernizovat silnice u turistických cílů v česko-polském pohraničí
Pardubice/Červená Voda – Zlepšení dostupnosti turistických atraktivit oblasti masivu Sněžníka, tak se jmenuje dokončený evropský projekt, který zástupci Pardubického kraje a Dolnoslezského vojvodství dnes slavnostně představili v Červené Vodě. Na přestřižení symbolické pásky u pamětní desky navázala odborná konference a prohlídka nových úseků.

Kraje peníze na sociální služby nutně potřebují. Bez nich hrozí další odchody lidí

Kraje peníze na sociální služby nutně potřebují. Bez nich hrozí další odchody lidí

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a radní pro oblast sociální péče a neziskového sektoru Pavel Šotola jednali s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou o problematice financování sociálních služeb, kde v tuto chvíli chybí minimálně dvě miliardy korun. Pro Pardubický kraj znamená nedostatečné financování rozdíl okolo 100 milionů korun. Pokud stát prostředky krajům nedá, hrozí kolaps sociálních služeb a odchody pracovníků do jiných profesí za lepšími pracovními podmínkami.

Schindlerova továrna v Brněnci se může stát světovým unikátem

Schindlerova továrna v Brněnci se může stát světovým unikátem

Pardubice - Areál bývalé Vitky Brněnec a Schinderovy továrny na Svitavsku dostává novou naději. Poté co Pardubický kraj zajistil povrchovou sanaci areálu, ve kterém se nacházely chemikálie, přišel s myšlenkou na oživení areálu Nadační fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera. Za fondem stojí jeden z potomků původních vlastníků továrny Daniel Löw-Beer. Se zástupci fondu hovořil v pátek o rozvojových plánech hejtman Martin Netolický.

Jedna z budov Vysokomýtské nemocnice míří do vlastnictví kraje

Vysokomýtská nemocnice

Pardubice - Jednou z dlouhodobých snah Pardubického kraje je získávat do svého vlastnictví majetek, ve kterém sídlí instituce zřizované krajem. V minulosti takto byly převedeny budovy středních škol z města na kraj. V pondělí na jednání krajském zastupitelstvu byl potvrzen obdobný krok v případně jedné z budov Vysokomýtské nemocnice. Konkrétně se jedná o budovy v Žižkově ulici.

Český červený kříž získá dotaci od kraje na opravu budovy v Ústí nad Orlicí, ale také na podporu dobrovolného dárcovství krve

Budova ČČK v Ústí nad Orlicí

Pardubice - Český červený kříž obdrží od Pardubického kraje částku přesahující 800 tisíc korun. Největší část, konkrétně 600 tisíc korun je určená na sanaci havarijního stavu objektu oblastního spolku v Ústí nad Orlicí. Zbývající prostředky jsou rozdělené mezi všechny čtyři oblastní spolky ČČK na pořízení, údržbu a opravy věcného vybavení, ale také na podporu projektů bezpříspěvkového dárcovství krve či Světový den první pomoci.

Začaly přijímací zkoušky na střední školy, vzrostl zájem o technické obory

Prijímací zkoušky na SPŠCH v Pardubicích
Pardubice  – V závěru minulého týdne se na středních školách zřizovaných Pardubickým krajem uskutečnilo 1. kolo přijímacího řízení. Uchazeči do něj letos podali 9 496 přihlášek, což je o 655 více než v minulém školním roce. Nejvíce přihlášek eviduje Střední průmyslová škola chemická Pardubice, kde narostl počet přihlášených o 69 a na přijímací zkoušky tam museli vyčlenit 19 učeben. Právě do této školy se přišel podívat radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek.

Dobrovolní hasiči získávají od kraje nejvíce v historii

Dobrovolní hasiči získávají od kraje nejvíce v historii

Zastupitelstvo Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválilo rozdělení finančních prostředků v celkové v oblasti krizového řízení pro jednotky sborů dobrovolných hasičů, ostatní složky IZS a Krajské sdružení hasičů Pardubického kraje. Celková výše rozdělených finančních prostředků ať už v rámci programových či individuálních dotací přesahuje 20 milionů korun.

Frankoscény se usadily v Pardubicích

Frankoscény se usadily v Pardubicích

Pardubice - Mezinárodní festival středoškolského frankofonního divadla Frankoscény, dříve známý jako Festivadlo, se už podruhé ve své 21leté historii koná v Pardubicích. Po celý víkend se mladí herci z Čech, Slovenska, Maďarska a Rumunska, kteří nacvičili divadelní hry ve francouzštině, usadí na Malé scéně Východočeského divadla. Festival se koná za podpory regionu Centre-Val de Loire, Pardubického kraje a Ministerstva mládeže a tělovýchovy. Organizuje ho profesionální divadelní společnost Théâtre de l´Imprévu pod vedením Érica Cénata.

Hejtman Netolický: Stát se nesmí k České poště chovat macešsky.

Předseda regionální rady ČMKOS Josef Hostinský a hejtman Martin Netolický

Pardubice - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal se zástupci krajské regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů. S krajskými odboráři hejtman řešil především stávající situaci České pošty, kde působí v pozici člena dozorčí rady, ale také záležitosti spojené se středním školstvím, zdravotnictvím či financováním sociálních služeb.

Situace pardubického letiště je katastrofální. Hejtman se objednává na jednání s Letištěm Praha

Ilustrační foto

Pardubice - Poslední informace o zrušení linky do Londýna společností Ryanair a rušení letů v rámci letního provozu do čtyř destinací společností SmartWings naznačuje, že pardubické letiště může s vysokou pravděpodobností klesnout ještě v letošním roce na úplné dno. Rok 2018 ukázal, že pouze shoda různých okolností, částečně způsobená vyjednávací strategií některých dopravců, kteří se Pardubicemi snažili nahradit nedohodu s letištěm v Praze, znamenala stabilitu pro civilní část letiště provozovanou společností EBA.

Pavel Šotola: Na autisty systém sociálních služeb moc nemyslel, snažíme se to napravit

Cena Mosty pro Pardubický kraj
Pardubice – Nedávno převzali zástupci Pardubického kraje celostátní cenu Mosty 2018 od Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky za pomoc rodinám s dětmi a dospělým osobám s autismem na území celého kraje. O tom, co pro tyto děti, jejich rodiče i pro dospělé autisty dělá v posledních letech Pardubický kraj, jsme si povídali s radním pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou.

Netolický: Vznikne kůrovcový kalamitní štáb kraje

Ilustrační foto

Pardubice - I přesto, že se kůrovcová kalamita Pardubickému kraji prozatím vyhnula, nelze tuto hrozbu pomíjet. Hejtman Martin Netolický proto jednal s generálním ředitelem Lesů ČR Josefem Vojáčkem nejen o stávající kůrovcové kalamitě, ale také o možných opatřeních nejen na úrovni kraje. Na základě jeho doporučení bude v kraji zřízen kůrovcový kalamitní štáb, jakožto poradní orgán krajské rady.

Inspirace v zemi, kde je dobrovolnictví samozřejmou součástí života

Inspirace v zemi, kde je dobrovolnictví samozřejmou součástí života
Pardubice - Pardubický kraj je díky iniciativě radního pro sociální péči a neziskový sektor Pavla Šotoly velmi aktivní v oblasti podpory sociálního podnikání. Díky českému velvyslanci v USA Hynku Kmoníčkovi dostali nedávno zástupci kraje možnost nahlédnout do několika sociálních podniků v zemi, kde mají s tímto tématem velké zkušenosti.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.