Historické vlaky

PRAVIDELNÉ SOBOTNÍ JÍZDY HISTORICKÝCH VLAKŮ OD 23. ČERVNA DO 29. ZÁŘÍ 2018

 

Pardubický kraj připravil ve spolupráci s Českými drahami pravidelné sobotní jízdy historických vlaků z České Třebové do Hanušovic a zpět. Projeďte se krajinou pod Králickým Sněžníkem a navštivte pevnostní objekty, muzea, horská střediska a krásnou přírodu.

 

JÍZDNÍ ŘÁD A PŘEPRAVNÍ PODMÍNKY

 

jř

 

Ve vlacích platí jízdné dle tarifu ČD a na území Pardubického kraje rovněž dle tarifu IREDO. K jízdnému je stanoven jednorázový příspěvek na obnovu a údržbu historických vozidel ve výši 15 Kč.

 

POZOR: V sobotu 18. 8. v rámci akce Cihelna 2018 platí pro jízdu ve směru Hanušovice - Česká Třebová upravený jízdní řád. Vlak odjede ze stanice Hanušovice v 16:37, ze zastávky Prostřední Lipka v 17:07. Kompletní upravený jízdní řád naleznete na www.cd.cz.

 

HISTORICKÉ LOKOMOTIVY

 

464.202 "Rosnička"

Jezdí ve dnech: 23. 6. a 4. 8. 2018

Tendrová lokomotiva 464.202 (Rosnička) je poslední parní lokomotivou vyrobenou v Československu. Vyrobily ji v roce 1956 Závody V. I. Lenina (Škoda Plzeň). U ČSD sloužila do roku 1975, kdy svoji službu ukončila na horské trati z Olomouce do Jeseníka přes Ramzovou. Patří Národnímu technickému muzeu a je provozována v depu Olomouc.

rosnička

 

464.008 "Ušatá" nebo "Bulík"

Jezdí ve dnech: 7. 7., 18. 8., 1. 9. a 29. 9. 2018

Lokomotiva vyrobena v roce 1935 v ČKD Praha.

Sloužila ve výtopnách Praha, Trutnov, Havlíčkův Brod a Nymburk. Z pravidelného provozu byla vyřazena v roce 1979 a dále sloužila jako vytápěcí kotel. Pro historický provoz byla zachráněna nadšenci z královéhradeckého depa, kteří v roce 1987 začali práce na její záchraně. Dnes je v majetku Českých drah, a.s., a objevuje se na mnoha nostalgických akcích.

ušatáM 286.0001 „Krokodýl“

Jezdí ve dnech: 30. 6., 14. 7., 28. 7., 11. 8., 25. 8., 8. 9., 15. 9. a 22. 9. 2018

Motorový vůz vyrobený v roce 1962 jezdí s přípojným vozem řady Bmx v prototypovém červeno-šedém nátěru. Nyní je vůz ve stavu muzejních vozidel Českých drah.

 

krokodýl

433.001 „Skaličák"

Jede: 21. 7. 2018

Tendrová lokomotiva „Skaličák" byla vyrobena v roce 1948 Lokomotivkou ČKD Praha. Její doménou byly tratě bývalé Moravské západní dráhy mezi Prostějovem, Chornicemi, Skalicí nad Svitavou a Třebovicemi v Čechách. Odtud její přezdívka „Skaličák". Z pravidelného nasazení byla vyřazena v roce 1978. Vlastníkem lokomotivy jsou České dráhy a je provozovaná v depo Brno s původním kulatým komínem a dyšnou.

 

 

 skaličák

 

 

STOJÍ ZA TO VIDĚT!

 

Městské muzeum Česká Třebová

Kromě stálých expozic představujících železniční, leteckou, vodní dopravu, ale také populární vozítko Velorex, připravuje muzeum celou řadu tematických výstav.

Nejkratší přístup: Česká Třebová

Provozní doba: Denně mimo pondělí od 8 do 18 hodin.

Více informací na: www.mmct.cz

 

Andrlův Chlum

Železná rozhledna nahradila dvě dřevěné, které zde stály v letech 1905-1918 a letech 1943-1954. V roce 1996 zde byla postavena nová víceúčelová telekomunikační věž s rozhlednou v nadmořské výšce 559 m.

Nejkratší přístup: Ústí nad Orlicí

Provozní doba: Středa - neděle od 10 do 22 hodin.

Více informací na: www.chata-hvezda.cz

 

Zřícenina hradu Lanšperk

Hrad z období Přemysla Otakara II. byl opuštěn koncem 17. století. V současné době je zachována velká dominantní zeď a několik částečně zasypaných sklepních místnůstek.

Nejkratší přístup: Lanšperk

Provozní doba: Volně přístupné

 

Tvrz Orlice

Původní gotická tvrz přestavěna v 16. století na renesanční zámek.

Nejkratší přístup: Letohrad

Provozní doba: Od dubna do října denně od 9 do 17 hodin.

Více informací na: www.tvrzorlice.cz

 

Muzeum řemesel Letohrad

Největší muzeum svého druhu v ČR na ploše 1700 m2, 50 ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840 – 1930.

Provozní doba: Od dubna do září denně od 9 do 17 hodin.

Nejkratší přístup: Letohrad

Více informací na: www.muzeumremesel.cz

 

Zámek Letohrad

Raně barokní zámek byl postaven v letech 1680-1685. V roce 2002 byla otevřena stálá zámecká expozice, kde jsou mimo jiné obrazy Alfonse Muchy, obrazová galerie malířů Umlaufových nebo funkční polyfon.

Nejkratší přístup: Letohrad

Provozní doba: Od července do srpna od 9 do 16 hodin, v neděli od 13 do 16 hodin.

Více informací na: www.info.letohrad.eu

 

Muzeum Járy Cimrmana

Vynálezy, cestovatelské a výtvarné počiny českého velikána Járy Cimrmana. K vidění je i Mistrova světnička dovezená z Vídně. Část expozice je věnována činnosti divadla J.C.

Nejkratší přístup: Letohrad

Provozní doba: Červenec - srpen od 9:30 do 16:30, v neděli od 13:30 do 16:30.

 

Tvrz Bouda

Nejzachovalejší dělostřelecká tvrz u nás, 5 bojových objektů, 1,5 km podzemních chodeb a sálů, četné exponáty.

Nejkratší přístup: Těchonín, Mladkov, Lichkov

Provozní doba: květen až září otevřeno denně, v říjnu o víkendech a ve státní svátek. Garantované vstupy do podzemí tvrze vždy v 11, 13 a 15 hodin, v červenci a srpnu častěji.

Speciální trasy prohlídek, termíny a časy vstupů jsou pro skupiny možné na objednávku.

Více informací na: www.boudamuseum.com, tvrz@boudamuseum.com, 777 647 114

 

Muzeum Vysoký kámen

Zahrnuje pěchotní srub K – S 25 „Na sedle“, který je svým dochovaným vybavením nejzachovalejším objektem čs. opevnění a tři další objekty lehkého opevnění. Poblíž srubu "převrácený řopík".

Nejkratší přístup: Těchonín, Mladkov, Lichkov a od Tvrze Bouda.

Provozní doba: Od půlky června do půlky září otevřeno každou sobotu a během společných víkendů KPO nebo po dohodě s provozovatelem.

Více informací na: vhtm.valka.cz, v.vacha@tiscali.cz, 724 333 769 

 

Fit Resort Buková Hora

Mnoho letních akcí včetně rodinného open air festivalu Bukovka fest! Dětské hřiště s gravitační lanovkou, beach volejbal a veřejný grilovací altán. Více než 20 km bikových tras všech úrovní včetně DH single trailu. Čtyři speciální trasy pro horské koloběžky, půjčovna kol, horských koloběžek a kár. Lanovky z Červené Vody a z údolí Čenkovic v provozu dle informací na webu.

Nejkratší přístup: Červená Voda po přestupu ve stanici Dolní Lipka.

Více informací na: www.skibukovka.cz

 

Vojenské muzeum Lichkov

Zahrnuje pěchotní sruby K – S 31 „U besídky“ a K – S 32 „Na růžku“. Expozice věnované čs. obrněné technice, čs. opevnění, bezmotorovému létání, vojenské technice z let 1939–45, čs. vojákům na západní a východní frontě a CPO.

Nejkratší přístup: Lichkov

Provozní doba: Během společných víkendů KPO, v dalších termínech po dohodě s provozovatelem.

Více informací na: www.forteg.czforteg@forteg.cz

 

Památník obětem internace Králíky

Nachází se v klášteře Redemptoristů na Hoře Matky Boží v Dolní Hedeči. Výstava se podrobně zabývá persekucí řeholí v době komunismu v letech 1950 – 1961. Expozice osudů řeholníků, z nichž přibližně 530 prošlo zdejší internací.

Nejkratší přístup: Dolní Lipka a z města Králíky.

Provozní doba: Od května do září pondělí až sobota od 10 do 17 hodin, neděle 11 až 17 hodin; duben a říjen sobota 9 až 17 hodin, neděle 11 až 17 hodin, listopad a březen pouze pro předem objednané skupiny, v dalších termínech po dohodě s provozovatelem.

Více informací na: info@poutnidum.cz, www.pamatnikkraliky.cz, 605 912 840

 

Tvrz Hůrka

Nejdokončenější dělostřelecká tvrz u nás, 5 bojových objektů, 1,75 km podzemních chodeb a sálů. Objekt se nachází na severním okraji města Králíky u silnice ve směru na Hanušovice.

Nejkratší přístup: Prostřední Lipka a Červený potok

Provozní doba: Celoročně mimo pondělí, garantované časy vstupu v červnu, červenci a srpnu v 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin, v září až květnu v 11, 13 a 15 hodin. V červenci a srpnu otevřeno i v pondělí. Speciální trasy prohlídek, termíny a časy vstupů jsou pro skupiny možné na objednávku.

Více informací na: hurka.boudamuseum.com, hurka@boudamuseum.com, 606 669 888

 

Vojenské muzeum Králíky

Vnitřní expozice na ploše 2 400 m2, ukázky těžké bojové a vojenské techniky, munice, prostředků ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení, materiály o osobnostech, výstroj a pěchotní výzbroj, polygon určený k ukázkám bojové a těžké vojenské techniky v pohybu a činnosti, nástupní místo na Naučnou stezku vojenské historie Králíky.

Nejkratší přístup: Prostřední Lipka

Provozní doba: Celoročně každý den kromě pondělí. Od října do dubna od 10 do 16 hodin, od května do září od 9 do 17 hodin.

Více informací na: www.armyfort.com, muzeum@armyfort.com, 608 478 732

 

Pěchotní srub K – S 14 „U Cihelny“

Expozice věnované založení Československé republiky, čs. legiím, čs. armádě, čs. opevnění, válečné chirurgii, a zejména četaři Arnoštu Hradovi a finanční stráži. V objektu je dochována řada unikátních pozůstalostí, fragmentů původní výbavy, kterou jinde neuvidíte.

Nejkratší přístup: Prostřední Lipka

Provozní doba: Od dubna do října každý den kromě pondělí od 9 do 17:30 hodin. V jiných termínech po dohodě s provozovatelem.

Více informací na: cihelna.militaryclub.info, ks14muzeum@seznam.cz, 737 928 569

 

Muzeum opevnění Králický řopík

Objekt lehkého opevnění vzor 37 v pokročilém stádiu rekonstrukce, vybavený a vyzbrojený.

Nejkratší přístup: Prostřední Lipka

Provozní doba: Během společných víkendů KPO, v dalších termínech po dohodě s provozovatelem.

Více informací na: www.kralicky-ropik.cz, kralickyropik@seznam.cz, 774 024 750

 

Relax & sport resort Dolní Morava

Stezka v oblacích, letní lanovka, Mamutíkův vodní park, Lesní zážitkový park a Pískový svět. Dětský FUN park s trampolínami a skákacím hradem zdarma. Bobová dráha, lanový park a adrenalin park. Restaurace a občerstvení přímo v areálu. Vstupenky online zakoupíte bez čekání na dolnimorava.cz/eshop.

Nejkratší přístup: Ze zastávky Červený Potok se svezete tam i zpět zdarma resortním autobusem, který má přímou návaznost na vlakový spoj.

Více informací na: www.dolnimorava.cz

 

Památník obránců Vlasti – pěchotní srub K – S 8 „U nádraží“

Expozice věnovaná čs. opevnění, podzemní továrně Richard, Karpatsko-Dukelské operaci a dalším, u vstupu je umístěna pamětní deska věnovaná plk. Boreckému.

Nejkratší přístup: Červený Potok

Provozní doba: Na základě dohody a ve společné víkendy KPO.

Více informací na: k-s8.webnode.cz, 604 507 520

 

Pěchotní srub K – S 5 „U potoka“

Objekt v pokročilém stádiu rekonstrukce, unikátní exponáty jako originální pevnostní protitankový kanón, kulometná výzbroj, či plně funkční původní čerpadlo Kunz Buldog.

Nejkratší přístup: Červený Potok

Provozní doba: Červenec a srpen denně, jinak soboty.

Více informací na: info@ks5.cz

 

 

 

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.