Aktuality

Den Pardubického kraje
15.5.2019
Pardubice - Den Pardubického kraje se blíží. Na Pernštýnském a Komenského náměstí v Pardubicích na vás čeká bohatý doprovodný program. Hudební vystoupení, regionální výrobci potravin, složky integrovaného záchranného systému, BESIP a mnoho dalšího. Nezapomeňte dorazit v pátek 31. května od 15 do 21 hodin na Pernštýnské a Komenského náměstí do Pardubic.
Klášterec nad Orlicí pečuje o své památky
18.5.2019

Obec Klášterec nad Orlicí nedaleko hranic s Polskem nepatří k největším, ale má na svém území významné památky. Na jejich ochranu se přijel podívat 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje, který má na starosti i kulturu, Roman Línek. Průvodcem mu byla starostka obce Lenka Ševčíková.

Jednání se zástupci společnosti Leo Exprss
17.5.2019

Pardubice - V rámci příprav na vstup soukromého železničního dopravce Leo Express do Pardubického kraje od prosince letošního roku proběhlo další kontrolní jednání svolané hejtmanem Martinem Netolickým se zástupci dopravce. Ten se zajímal nejen o tvorbu jízdního řádu, nasazování jednotek, ale také o připravenost vozového parku a nábor zaměstnanců.

Nositel ceny Za zásluhy o Pardubický kraj, hasič Jaroslav Žák
20.5.2019

Počítat u profesionálního záchranáře, kolika lidem v krizové situaci, při níž byl v ohrožení život nebo zdraví, pomohl, je nesmysl. Pro Jaroslava Žáka, který je bezmála pětatřicet let u hasičského sboru, je pomoc v nouzi každodenním chlebem. Stejně jako pro stovky jeho kolegů po celé republice. Ovšem urostlý usměvavý velitel směny C chrudimských hasičů je přece jenom v něčem výjimečný.

 

Foto: Dalibor Gregor
17.5.2019
Pardubice – Česká republika by se za čas mohla chlubit další položkou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem představuje unikátní národní kulturní památku, jež dokládá staletý chov a výcvik jedinečného plemene – Kladrubského bělouše. Toto vzácné plemeno barokních galakarosiérů v ní bylo vyšlechtěno a krajina byla přizpůsobena jeho potřebám. Je to jedno z mála míst na světě, kde jsou dosud chováni a cvičeni kočároví koně, a to jako součást národního kulturního dědictví. Ministerstvo kultury v těchto dnech obdrželo stanovisko od Mezinárodního výboru pro ochranu památek a sídel (ICOMOS).
Ilustrační foto
17.5.2019
Pardubický kraj – Na posledních dvou zasedáních schválila Rada Pardubického kraje záměr investovat do oprav středních škol. Radní potvrdili také výsledky výběrových řízení na dodavatele některých staveb.
Děkankou Fakulty zdravotnických studií je Jana Holá.
17.5.2019

Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice má nové vedení. Rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek jmenoval do funkce děkanky Janu Holou. Někdejší proděkanka fakulty pro vědu a výzkum vystřídala po čtyřech letech ve funkci Josefa Fuska. Slavnostní akt a novou děkanku přišel ve středu podpořit také radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Nositel ceny Za zásluhy o Pardubický kraj František Bobek
17.5.2019

Druhá světová válka zanechala nesmazatelné stopy na území východních Čech. A východní Čechy se stejně nezapomenutelně zapsaly do historie největšího světového konfliktu. Operovala zde výsadková skupina Silver A, která se významným způsobem podílela na přípravě likvidace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pomoc výsadkářům řada zdejších obyvatel zaplatila cenou nejvyšší, zejména pak lidé z vesničky Ležáky.

Festival Pod duhovými křídly byl emotivní přehlídkou léčivé síly umění
16.5.2019
Pardubice/Holice  - Druhé regionální kolo festivalu Pod duhovými křídly se letos uskutečnilo v prostorách Základní umělecké školy Karla Malicha v Holicích.  Spolu s  festivalem v Poličce předchází samotnému podzimnímu udílení ceny Duhové křídlo určené pracovníkům a dobrovolníkům ze sociálních služeb. Klienti sociálních služeb a organizací působících ve prospěch osob se zdravotním postižením v krátkých vystoupeních představili své dovednosti a um. Akce se konala ve spolupráci Pardubického kraje s Národní radou osob se zdravotním postižením Pardubického kraje.
Nejlepší mladý chemik se bude hledat možná i na Ukrajině
16.5.2019

Unikátní soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterou již deset let spolu se svými partnery pořádá Střední průmyslová škola chemická Pardubice, by mohla nabýt mezinárodního rozměru. O možnosti uspořádat ukrajinské kolo soutěže jednali zástupci uvedené školy s představiteli Základní školy ve Svaljavě při své poslední cestě do Podkarpatské Rusi.

Prohlídka nové výrobní aparatury nitrocelulózy
16.5.2019
Pardubice  – V roce 1920 byla v Pardubicích založena továrna Explosie. Vzhledem k tomu, že řada jejích výrob přešla do později zformované Synthesie, oslaví obě firmy v příštím roce společnou stovku. Jak se rozvíjí jeden z největších exportérů a zaměstnavatelů Pardubického kraje, se při návštěvě v podniku přesvědčil 1. náměstek hejtmana Roman Línek.
Nositel Ceny Michala Rabase za záchranu, veterinární technik Jaroslav Komárek
16.5.2019

Velká pardubická je dostih, který přitahuje obrovskou pozornost. V hledišti ho sledují desítky tisíc lidí, další stovky tisíc se na něj dívají v televizi. Loňský dostihový mítink, který právě Velkou pardubickou vrcholil, mohla ale poznamenat tragédie. Nebýt zásahu Jaroslava Komárka, který už mnoho let slouží jako veterinární technik na závodišti. Právě on se postavil do cesty osudu, který si zle zahrál s jezdcem Jánem Machem.

Cyklojízda dosáhla plnoletosti
15.5.2019
Pardubický kraj - Propagační cyklojízda Cyklo Glacensis 2019 již po osmnácté zahajuje cyklistickou sezónu v česko-polském příhraničí. Koná se v pátek 17. května 2019 pod záštitou 1.náměstka Pardubického kraje Romana Línka a s finanční podporou Pardubického a Královéhradeckého kraje. Na akci se podílejí finančně i přímou účastí Sdružení obcí Orlicko, města Lanškroun, Choceň, Vysoké Mýto, Náchod, obec Bačetín, DSO Region Orlické hory a za polské partnery okres kladský.
Nositelé Ceny Michala Rabase za záchranu, studenti  Michal Fajfr a Jiří Sršeň
15.5.2019

Na pozdní večer 12. března loňského roku zřejmě dlouho nezapomenou dva kamarádi z Letohradu - Jiří Sršeň a Michal Fajfr. Mladíci, jejichž přátelství se táhne už od první třídy základní školy, se tehdy šli projít. V místě, kde silnice podjíždí železniční trať, se ale poklidná procházka změnila v boj o lidský život.

Kraj už má firmu na modernizaci interiérů Domu hudby
15.5.2019

Pardubice – Rekonstrukce pardubického Domu hudby je zase o krok blíž. Radní kraje schválili výběrové řízení na zhotovitele stavebních prací v interiérech společenské části a ve vstupních prostorech Konzervatoře Pardubice.

I v Pardubickém kraji umožňují pečovatelské služby ŽÍT DOMA
13.5.2019

Projekt Institutu sociální práce v partnerství s Pardubickým krajem byl nominován do pětice nejlepších kategorie „Veřejná sféra“ v cenách udržitelného rozvoje (SDGs) 2019. Inovativní projekty, které mění Českou republiku a svět k lepšímu, mohou lidé  až do 19. května ocenit v rámci veřejného hlasování prostřednictvím http://www.globalnicile.cz/hlasovani/.

Divadlo tleskalo nositelům nejvyšších ocenění Pardubického kraje
14.5.2019

Pardubice - Na slavnostním večeru ve Východočeském divadle převzali Cenu za zásluhy o Pardubický kraj František Bobek z Československé obce legionářské, hasičský záchranář Jaroslav Žák, včelaři Josef Volejník a Evžen Báchor a oční lékař Jan Iserle. Cenu Michala Rabase za záchranu dostali Michal Fajfr a Jiří Sršeň za záchranu tonoucí ženy a Jaroslav Komárek za zastavení koně vláčejícího zraněného jezdce na dostihovém závodišti v Pardubicích. Slavnostní program doprovodily svým vystoupení žákyně tanečního oboru ZUŠ Chrudim a vokální soubor Gentlemen Singers.

Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí
14.5.2019

Pardubice - Radní Pardubického kraje se v rámci svého pondělního jednání seznámili s výsledky personálního auditu Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Ten si krajští radní objednali v době vnitroorganizačních problémů, které v mezičase vyústily v rezignaci ředitelky Michaely Tomanové. Audit zároveň navrhl konkrétní kroky ke zlepšení pro novou ředitelku Světlanu Jeřábkovou.

Včelařské učiliště v Nasavrkách je republikovým unikátem. Hejtman slibuje pokrčování krajské dotace pro začínající včelaře
14.5.2019

Nasavrky - Přes 65 let je v Nasavrkách poskytováno vzdělání v oboru včelařství. Zdejší učiliště a vzdělávací centrum nedávno otevřelo novou zpracovatelskou linku pro včelařský velkoprovoz a prostory pro výuku za 18 milionů korun. V úterý odpoledne tuto organizaci založenou Ministerstvem zemědělství České republiky a Českým svazem včelařů navštívil hejtman Martin Netolický. S vedením hovořil nejen o samotné organizaci, ale také vlivu sucha na stav včelstev.

Jednání se zástupci Nasavrk
14.5.2019

Nasavrky - Město keltů, medu a jedlých kaštanů. To jsou Nasavrky. V úterý zde se starostou Milanem Chvojkou jednal hejtman Martin Netolický. Společně řešili nejen záležitosti spojené s oblastí cestovního ruchu, sportu, dobrovolných hasičů, ale především dopravní infrastruktury v širším okolí města. Kraj nabízí pomoc při rekonstrukci silnice směrem na sousední Hodonín.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.