Aktuality

Český dům v Bruselu pořádá tradičně Czech street party za účasti Pardubického kraje.
18.6.2019
Pardubický kraj, Brusel – Český dům v Bruselu pořádá tradičně Czech street party. Na jediný den se v ulici před budovou, kde má sídlo hned několik českých institucí v hlavním městě Belgie, prezentovali zástupci krajů, ale i univerzit. Na 12. Ročníku největší akce České republiky v Bruselu pod širým nebem byl připraven i hudební program.
Kůrovcový kalamitní štáb Pardubického kraje.
18.6.2019

Pardubice - Kůrovcový kalamitní štáb Pardubického kraje, který působí jako poradní orgán krajské rady, se v pondělí sešel na svém prvním jednání. V čele štábu je hejtman Martin Netolický, který vznik komise inicioval, místopředsedou je krajský radní Václav Kroutil. Dalšími členy jsou zástupci krajského odboru životního prostředí, Ministerstva zemědělství ČR, Lesů ČR, Českého hydrometeorologického ústavu, vlastníků lesů, zástupci dopravců a také zpracovatelů. Do konce června zpracují členové štábu návrh opatření, kde může být aktivní role Pardubického kraje.

Lodičky na rybníku Rosnička
18.6.2019
Pardubice/Svitavy – Pokud se chystáte v létě cestovat po Pardubickém kraji, neměli byste opomenout Svitavy, kde se v posledních letech výrazně rozrostla infrastruktura pro cestovní ruch a rekreaci. Přesvědčil se o tom při návštěvě turistických cílů podpořených z krajských dotačních programů radní Pardubického kraje René Živný.
Eva a Vašek na Senior Festivalu
17.6.2019
Pardubice/Chrudim - Novou tradici zahájil Spolek Hurá na Výlet za podpory Pardubického kraje a města Chrudim minulou sobotu v Chrudimi. Jejich prvního Senior festivalu se zúčastnilo na tisíc seniorů, pro které dojely svozové autobusy do desítek obcí a měst v kraji. Organizátoři pro ně připravili program v Klášterních zahradách a na Resselově náměstí, který vyvrcholil vystoupením Moravanky a známého dua Eva a Vašek.
Línek: Doporučení pro zápis krajiny koní do UNESCO jsou splnitelná
17.6.2019

V Kladrubech nad Labem se minulý týden sešli členové Rady památky pro zápis krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní na seznam UNESCO. Zabývali se dlouho očekávaným posudkem nominace od Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), který nedávno do České republiky dorazil.

Titul krále mladých chemiků putuje opět do Letovic.
17.6.2019

Sedmý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Králem mladých chemiků se stal Robin Dočekal ze ZŠ Letovice. Letovická základní škola tak obhájila své loňské prvenství a její žáci v soutěži dokázali zvítězit již potřetí.

Hejtman Martin Netolický při prohlídce areálu Vitky Brněnec
14.6.2019

Brněnec - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil areál bývalé Vitky Brněnec a Schinderovy továrny na Svitavsku. Celá lokalita dostala novou naději díky rodině Löw-Beer, která v minulosti továrnu vlastnila. Pardubický kraj přispěl k potenciálnímu rozvoji areálu již v minulosti, kdy nechal zajistit odstranění chemikálií, které se zde nacházely bez jakéhokoliv zabezpečení.

Jedna z oceněných staveb v roce 2017 - rodinný dům Pelinka od Přemysla Kokeše
14.6.2019
Pardubice - Na Pardubickém kraji se letos poprvé sešla porota připravená na hodnocení letošního ročníku krajské soutěže Stavba roku. Soutěž tradičně pořádá Pardubický kraj spolu s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v České republice.
Jaroslav Pulkrábek, Kristína Chaloupková a Hana Svatošová z Neratova
13.6.2019

Obec Neratov na západě Pardubického kraje má 164 obyvatel. Za loňský rok vyhrála celostátní kolo soutěže o Křišťálovou popelnici v kategorii obcí do 500 obyvatel, kterou pořádá autorizovaná obalová společnosti EKO-KOM. Cenu převzali zástupci obce na konferenci Odpady a obce 2019 v Hradci Králové.

Areál bývalé Elitky v Chrasti
13.6.2019

Chrast - Pozůstatkem po úpadku textilního průmyslu v České republice je celá řada opuštěných a chátrajících areálů. Jeden takový se nachází téměř v centru města Chrast u Chrudimi. Celá situace je o to horší, že v areálu volně leží celá řada chemikálií či barviv. O možnosti řešení této situace jednal se starostou města Vojtěchem Krňanským hejtman Martin Netolický. Ten nabízí krajskou pomoc v rámci státní dotace, která byla vytvořena na základě obdobného problému ve Vitce Brněnec.

OLÚ Jevíčko - Ilustrační foto
13.6.2019

Pardubice - Rada kraje na svém pondělním jednání schválila zahájení zadávacího řízení na výběr stavební firmy na zateplení budovy dopravní zdravotní služby ve Svitavské nemocnici a podruhé na zateplení pavilonu S v Odborném léčebném ústavu v Jevíčku.

Zajímají vás inovace, chytrá řešení nebo nové technologie?
13.6.2019

Pokud ano, právě pro Vás Pardubický kraj pod patronací radní Hany Štěpánové připravil konferenci k projektu „Smart Akcelerátor“. Na setkání s představiteli inovativních firem, pardubické univerzity a veřejné správy budou prezentovány zkušenosti z oblasti vědy a výzkumu.

Roman Línek, Jiří Kunt, René Živný a Jaroslav Folprecht
13.6.2019

V letošním roce se zvedl celostátní počet účastníků květnové výzvy Do práce na kole na téměř 20 tisíc lidí, kteří nejeli do práce autem, ale na kole, běželi nebo šli pěšky. Velmi dobře si vedly Pardubice, které se v počtu účastníků umístily v absolutních číslech na šestém, ale v přepočtu na obyvatele na krásném druhém místě za Olomoucí. Vysoký podíl na tomto výsledku měli i zaměstnanci Krajského úřadu Pardubického kraje, kterých se zapojilo celkem 66. Mezi nimi byl i absolutní pardubický vítěz Jiří Kunt.

Ilustrační foto
13.6.2019

Pardubice - Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání projednala projekty svých středních škol, které budou moci být v budoucnu realizovány ve spolupráci s místními akčními skupinami na základě takzvaného CLLD, tedy komunitně vedeného místního rozvoje. Jedná se o jednu z forem čerpání evropských prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu. V tuto chvíli seznam čítá 55 projektů za téměř 380 milionů korun.

Portmoneum bude otevřené po celou letošní sezónu
13.6.2019

Pardubický kraj připravuje v Portmoneu – Museu Josefa Váchala významnou rekonstrukci za necelých osm milionů korun. Začátek prací se ale posouvá, a tak zůstane tato turisty vyhledávaná památka otevřená po celou letní sezónu.

Gymnázium Litomyšl - ilustrační foto
13.6.2019

Pardubice - V získávání dotací na úsporu energií je Pardubický kraj velmi úspěšný. Důkazem jsou projekty na gymnáziu v Litomyšli a na průmyslové škole v Pardubicích. Nejsou to však jediná zařízení, kde se chystá vedení kraje uspořit nemalé prostředky.

Podkovář Václav Ráliš
13.6.2019
Pardubice - Pardubický kraj vede od roku 2012 Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a od roku 2015 zapisuje Nositele tradic lidových řemesel. Také letos se oba seznamy rozšíří, radní schválili zápis lanškrounského masopustu a podkováře Václava Ráliše.
Letošního ročníku akce Fort Fest CZ 2019 Králíky se v roli vystavovatelů zúčastní více než dvě desítky subjektů.
12.6.2019

Těch zahraničních bude dokonce devět! Návštěvníkům se v podzemních prostorách tvrze Hůrka představí skutečně velké pevnostní objekty se zajímavou historií – např. Fort Eben-Emael z Belgie, nebo naopak objekty malé, dosud méně známé – např. dokonale rekonstruovaný objekt Západního valu Muzeumbunkr Vossenack-Simonskall – Německo. Pevnostní velmoc – Švýcarsko – zastoupí prezentací Festungmuseum Reuenthal. O mnoho méně známé je moderní opevnění Rakouska – to přiblíží Bunkermuseum Wurzenpass. Jak je možné zachránit pevnostní památku, to ukáže projekt s názvem De Brug van Vroenhoven – z Belgie Jeden z největších pevnostních komplexů v Evropě – německý Meziříční opevněný rajon – bude představen hned dvěma zástupci z Polska. Návštěvníci se seznámí s lokalitou MRU – Petla Boryszynska a MRU – Pniewo. Severní sousedé budou zastoupeni také významnou „bunkrologickou“ osobností. Na Fort Festu se bude prezentovat talentovaný a světově proslulý polský grafik Robert M. Jurga. Mezi cizinci je nám nejbližší zástupce Slovenska – nejstarší, tzv. Šnejdárkovy bunkry představí Súkromé vojenské múzeum bunker B – S 6 „Vrba“.

Záchranáři budou lépe připraveni na krizové situace.
12.6.2019

Pardubický kraj - V rámci dotačního programu Ministerstva zdravotnictví ČR uspěl kraj s žádostí o poskytnutí dotace na financování dvou výukových modelů pro Zdravotnickou záchrannou službu Pardubického kraje. Náklady na pořízení ve výši téměř 520 tisíc korun budou plně uhrazeny z dotace.

Ilustrační foto
12.6.2019

Náměstci hejtmanů a radní pro sociální péči z jednotlivých krajů jsou letos v nezáviděníhodné situaci. Vláda, která navýšila platy a příplatky v sociálních službách tento rozdíl ve státním rozpočtu nepromítla a řešení, na kterém se dohodly minulý týden ministryně Schillerová a Maláčová, je podle zodpovědných radních pouze částečnou záplatou a nechává mnoho sociálních služeb v nejistotě. Včera se proto setkali v Praze a vydali společné prohlášení (v příloze).

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.