Aktuality

Pardubický kraj získal z Unie 84 milionů na projekt ve školách
31.7.2018
Pardubice - Pardubický kraj byl spolu s partnery mimořádně úspěšný při získání dotace z operačního programu Výzkum, vývoj a inovace. Do kraje začátkem července dorazila zálohová platba ve výši 25 milionů korun. Celkem bude stát projekt, který potrvá 35 měsíců, 88 milionů korun, z toho 4 miliony korun bude tvořit spolufinancování kraje. Jeho cílem je posílit polytechnické vzdělání pedagogů a žáků, přispět k rozvoji čtenářské a matematické gramotnosti zejména slabších žáků na základních a středních školách, rozvoj kariérového poradenství v kraji a koncepční řízení inkluzivního vzdělávání.
Hejtman Martin Netolický (vlevo) se starostou Vítějevse Petrem Havlíčkem.
30.7.2018

Až na hranici kraje se vydal v pátek hejtman Martin Netolický. Navštívil obec Vítějeves ve svitavském okrese. Se starostou Petrem Havlíčkem diskutoval o problémech v obci a možné pomoci ze strany krajské samosprávy. Seznámil se také s projekty, které má vítějevské zastupitelstvo připravené.

 

 

Krajané z Texasu jsou hrdí na vlast svých předků. Řada z nich má kořeny i v našem kraji
30.7.2018

Pardubický kraj - V rámci svého pobytu v České republice navštívila Pardubický kraj skupina potomků našich krajanů z amerického Texasu. Mezi skupinou jsou také hudebníci, kteří v průběhu tří týdnů absolvují mnoho veřejných vystoupení. Společně s hejtmanem Martinem Netolickým navštívili v sobotu nejprve hrad Svojanov, následně se přesunuli do Litomyšle, kde je čekala prohlídka Portmonea, zámku a regionálního muzea. Poslední sobotní zastávkou byla obec Přívrat nedaleko České Třebové. V neděli na hudebníky a jejich rodiny čekalo vystoupení v Dlouhé Třebové.

Ilustrační foto
27.7.2018

Český hydrometeorologický ústav vydal dnes výstrahu na nebezpečí požárů, vysoké teploty a silné bouřky v následujících dnech. Pardubického kraje se týkají teploty nad 30 stupňů Celsia zejména na Pardubicku, bouřky s kroupami pak mohou lokálně zasáhnout celé území podle vývoje aktuální situace.

Nejchladnější veřejně přístupná památka láká v horkých dnech k návštěvě
27.7.2018

Muzeum československého opevnění – dělostřelecká tvrz BOUDA je kulturní památkou ČR, jejíž návštěvu by si neměl nikdo ze zájemců o historii nechat ujít. Jedná se o největší v původní podobě zpřístupněný objekt čs. opevnění z let 1935–1938. Je v majetku Pardubického kraje. V rámci prohlídek lze na Boudě navštívit pět bojových objektů, projít stovky metrů podzemních chodeb a sálů a shlédnout ukázky pancéřových prvků opevnění (zbytky po německých zkouškách z doby okupace a pracích Kovošrotu, i jedinečný dochovaný pancéřový zvon), ukázky výstroje, výzbroje a munice. Rozsáhlé jsou zde rovněž stopy po dělostřeleckých a ženijních zkouškách, kterými tvrz prošla v době okupace a krátce po konci 2. světové války.

Po stopách něžného muže - Divadlo Tramtárie
27.7.2018
Pardubice – Klasická opera v činoherním podání, komedie o hledání romanticky založených mužů i ryze aktuální britská satira – to všechno čeká diváky festivalu pod širým nebem Pernštejn(l)ove 2018. Divadelní soubory z celé republiky přiváží na Zámek Pardubice své inscenace, které se dotýkají lásky a vztahů. Třetí ročník, který od 1. do 4. srpna 2018 pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci se spolkem NaEx, uvádí převážně komedie, mnohé z nich získaly ocenění na divadelních festivalech. Novinkou bude taneční vystoupení dua Lucia Kašiarová a Vanda Hybnerová. 
Podpis memoranda o spolupráci mezi Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje a Rozvojovou agenturou Mtscheta-Mtianeti.
26.7.2018

Gruzie/Pardubický kraj - Rozvojové projekty České republiky v Gruzii byly hlavním tématem jednání delegace Pardubického kraje s českým velvyslancem Tomášem Pernickým a Janem Černíkem, který je za tyto projekty zodpovědný. Pardubický kraj je v současné době prvním regionem, který uspěl s žádostí v rámci dotačního titulu České rozvojové agentury. Tento projekt je zaměřený na rozvoj cestovního ruchu, zemědělského školství a venkova. V rámci setkání bylo navíc zástupci regionálních rozvojových agentur Pardubického kraje a regionu Mtscheta-Mtianeti podepsáno memorandum o vzájemné spolupráci.

Ilustrační foto.
26.7.2018
Svitavy - Na svém posledním červencovém zasedání rozhodli krajští radní o uvolnění finanční prostředků pro Svitavskou nemocnici. Jedná se o peníze určená na přebudování zastaralých rozvodů ústředního topení, vody, kanalizace a připojených instalačních prvků v objektu rehabilitačního oddělení.
Regiony mají právo mluvit do změn v jízdních řádech, říká hejtman Netolický
25.7.2018

Plánované změny v jízdním řádu ze strany Českých drah, které by měly způsobit, že vybrané spoje obsluhované jednotkami Pendolino na trati mezi Prahou a Ostravou nebudou zastavovat v Pardubicích, vyvolaly znepokojení na straně Pardubického kraje. Hejtman Martin Netolický bude chtít o tomto návrhu v nejbližší době jednat se členy představenstva Českých drah.

Řemeslníci se na gymnáziu pohybují od půdy po sklep
25.7.2018
Česká Třebová - Studenti českotřebovského gymnázia užívají prázdnin. Vedení školy však dohlíží na stavební ruch, který naplňuje nejen hlavní budovu. Tento týden byla dokončena sanace vlhkosti v suterénu. V těsné blízkosti školy vzniká venkovní biotop. Uvnitř jsou pro studenty připravovány nové učebny fyziky a biologie. Aby toho nebylo málo, tak bude gymnázium po všech úpravách bezbariérové díky novému výtahu.
Mgr. Martin Tyč.
25.7.2018
Žamberk - Po jednání Rady Pardubického kraje je jasné, kdo bude v následujících letech řídit gymnázium v Žamberku. Dosavadního ředitele školy Mgr. Ing. Jaroslava Kvapila střída ve funkci Mgr. Martin Tyč. Ten na gymnáziu doposud zastával funkci zástupce ředitele.
Kraj uvolní půl milionu na podporu chrudimské fotbalové mládeže
25.7.2018
Pardubice - Výborné výsledky Městského fotbalového klubu Chrudim a úspěšnou práci s mládeží oceňuje také Pardubický kraj. Krajští radní na svém posledním jednání navrhli uvolnit částku 500 tisíc korun jako dotaci pro mládežnická družstva klubu. Konečné slovo budou mít v srpnu krajští zastupitelé. MFK Chrudim v letošní sezóně doplní FK Pardubice ve Fotbalové národní lize. Fanoušci se tak mohou těšit na čistě krajské derby.
Lanškrounská zemědělka pomůže s rozvojem školy v Gruzii
25.7.2018
Gruzie - Součástí projektu, na který Pardubický kraj získal finanční prostředky z České rozvojové agentury, je také oblast školství. Proto krajská delegace, jejíž členem je i ředitel Střední zemědělské a veterinární školy v Lanškrouně David Hruška, navštívila střední školu v Tsinamdzgvriantkari. Ta má na gruzínské poměry velmi moderní vybavení v několika oborech včetně zemědělských. Problémem je nedostatek studentů a zkušeností s moderními výukovými metodami.
Příspěvek kraje na vodohospodářství pomůže obcím získat dotace z Evropy i od státu
25.7.2018
Pardubice – V souvislosti s rozvojem obcí i stále větší potřebou zachovat na venkově čisté životní prostředí se rozšiřuje také vodohospodářská infrastruktura – to znamená obecní vodovody a kanalizace. Na to mohou obce čerpat i dotace Pardubického kraje. Radní na svém posledním zasedání navrhli vyhovět 31 žádostem s celkovou částkou 38,5 milionu korun. Vše ještě posoudí příslušný výbor a poté srpnové Zastupitelstvo Pardubického kraje.
Pustá Kamenice - Vesnice roku 2018
24.7.2018
Pardubice – Nezávislá porota už sice zveřejnila výsledky letošního krajského kola soutěže Vesnice roku, ale samotné vyhlášení čeká zapojené obce 11. srpna ve vítězné Pusté Kamenici na Svitavsku. Slavnostní stuhy a diplomy doplní i šeky s finanční částkou od Pardubického kraje, které budou příjemnou vzpruhou do dalšího vylepšování života na venkově.
Josef Fidler při práci na výrobě žinylkových plédů
24.7.2018
Pardubice – Rada Pardubického kraje rozhodovala v dalším kole programu podpory kultury a památkové péče o výši dotací pro jednotlivé žadatele. Celkem rozdělili radní 346 tisíc korun a dotace v hodnotě 280 tisíc korun doporučili schválit srpnovému zastupitelstvu.
Kraj bude žádat dotace na obnovu mlýnů, zadal zpracování projektu
23.7.2018
Pardubice – Zastupitelé Pardubického kraje odsouhlasili 17. dubna letošního roku odkoupení hlavní budovy Winternitzových automatických mlýnů pro Východočeskou galerii od současných majitelů celého areálu manželů Smetanových. Radní kraje dnes následně schválili zadání projektu, se kterým se kraj bude ucházet o evropské dotace z programu ITI pro Hradecko-pardubickou aglomeraci.
Kraj podepíše s gruzínskými partnery memorandum o spolupráci
23.7.2018
Gruzie - Jednáním s gubernátorem regionu Mtscheta-Mtianeti Levanem Zautashvilim a zástupci místních akčních skupin pokračovala pracovní cesta delegace Pardubického kraje v Gruzii, která je zaměřena na předávání zkušeností v oblasti školství, cestovního ruchu a spolupráce na venkově. Právě turismus je jednou z hlavních možností, jak pozvednout celý region a zlepšit životní podmínky jeho obyvatel. Z toho důvodu gruzínská vláda finančně podporuje budování dopravní infrastruktury, které je nezbytnou součástí pro rozvoj oblasti. Hejtman Martin Netolický se se svým protějškem dohodl na podpisu memoranda o vzájemné spolupráci v podzimních měsících letošního roku.
Kraj do tří až čtyř let opustí i Zámek Bystré
20.7.2018
Pardubice/Bystré – Zástupci samosprávy Pardubického kraje tento týden na zámku Bystré zahájili jednání o dalším využití této památky, kterou má kraj ve svém majetku. V současné době ji kraj využívá pro své sociální zařízení Domov na zámku Bystré. V rámci transformace sociálních služeb ale budou klienti v příštích letech využívat sociálních služeb v jiných, moderních objektech a zámek opustí. V areálu zůstane pro sociální služby pouze jeden modernizovaný objekt.
Krajské zkušenosti pomáhají rozvoji gruzínského regionu
23.7.2018
Gruzie - Zástupci Pardubického kraje zahájili pracovní návštěvu gruzínského regionu Mtscheta-Mtianeti. Cesta je pokračováním projektu, na který kraj získal prostředky v rámci úspěšné žádosti o dotaci z rozpočtu České rozvojové agentury.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.