Aktuality

Ilustrační foto
8.8.2018
Pardubice – Rada Pardubického kraje schválila aktualizaci smluvních a přepravních podmínek Integrovaného dopravního systému IREDO a nové tarify a ceníky, které budou platit v regionální dopravě od 1. září letošního roku. Dokumenty reagují na rozhodnutí vlády z května 2018 a také na evropské nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).
Ilustrační foto
8.8.2018

Pardubice - Krajští radní na svém pondělním jednání řešili mimo jiné problematiku financování silniční sítě v Pardubickém kraji a finanční spoluúčast Státního fondu dopravní infrastruktury. V případě, že budou úspěšná další jednání s fondem, mohl by kraj v letošním roce získat až téměř 618 milionů korun. Prostředky jsou určeny nejen na rekonstrukce silnic nižších tříd, ale také na přípravu přivaděčů k D35. Nově by kraj mohl obdržet téměř 247 milionů korun na zklidnění dopravy na vybraných úsecích silnic nižších tříd. Kromě těchto prostředků kraj na základě aktualizovaného memoranda z roku 2017 získá od státu v průběhu několika let 2,7 miliardy korun na výstavbu přivaděčů k D35.

Pardubická nemocnice - ilustrační foto
8.8.2018

Pardubice - Další fungování spalovny nebezpečných odpadů v Pardubické nemocnici bylo tématem jednání zástupců Pardubického kraje a Nemocnice Pardubického kraje a.s. Současná spalovna, ve které dochází k bezpečnému zničení především zdravotnických odpadů, má povolený provoz do konce roku 2019. Ze zpracované studie vyplynulo, že nejvýhodnější je její obnova a prodloužení provozu o dalších 15 let, což umožní nenavyšovat spalovací kapacity v kraji. To je také jednou z programových priorit současné krajské koalice. Předpokládané náklady na stavbu a modernizaci technologií činí 72 milionů korun bez DPH.

Ilustrační foto
7.8.2018

Pardubice - Pondělní jednání Rady Pardubického kraje se z velké části neslo ve znamení krajských investic. Kromě postupu příprav vybraných staveb řešili radní také problematiku víceprací na stavbách v oblasti školství, dopravy, zdravotnictví a sociálních věcí, které jsou v současné době ve fázi realizace.

Darovat krev lze i během letních veder, je však potřeba zvýšit pitný režim
7.8.2018

I přes vysoké venkovní teploty jsou všechny transfuzní stanice Nemocnice Pardubického kraje (NPK) dobře zásobeny a pro pacienty nemocnic je připraven dostatek krve. Situace se ale mění každým dnem, proto jsou pravidelní dárci zváni na odběry v průběhu celého roku. Co ale s organismem, který právě daroval necelý půllitr krve, udělá vedro a mají vysoké teploty nějaký vliv na její spotřebu? Ptali jsme se lékařů transfuzních oddělení napříč Nemocnicí Pardubického kraje.

 

Jednání k CUP v Pardubicích
6.8.2018

Pardubice - Stavba centrálních urgentních příjmů (CUP) v Pardubicích a Ústí nad Orlicí je jednoznačnou zdravotnickou prioritou současné krajské samosprávy. Pro hladký průběh příprav obou staveb dochází pravidelně k pracovním schůzkám mezi lékaři, vedením nemocnic a představiteli kraje. Poslední z nich se za účasti hejtmana Martina Netolického, generálního ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Tomáš Gottvalda, ředitelky Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánky Fraňkové a primáře Chirurgického oddělení Pardubické nemocnice Lukáše Sákry uskutečnila koncem minulého týdne.

Ilustrační fotografie.
6.8.2018

Rada Pardubického kraje na svém dnešním jednání schválila poskytnutí částky přesahující 300 tisíc korun v rámci dotačního titulu na podporu nestátních neziskových organizací v oblasti požární ochrany, integrovaného záchranného systému, krizového řízení, zajišťování obrany a bezpečnosti státu a rozvíjení souvisejících tradic. Jedná se o prostředky, které jsou určené na aktivity konané ve druhém pololetí letošního roku. Celkově bylo podpořeno 19 žadatelů, mezi kterými převažují sbory dobrovolných hasičů obcí.

Kraj proplácí dotace žadatelům z třetí výzvy kotlíkových dotací
6.8.2018
Pardubice – Třetí výzva kotlíkových dotací v Pardubickém kraji probíhala na podzim loňského roku poprvé pouze elektronicky. Bylo v ní podáno 1029 žádostí, z nich bylo 965 schváleno a kraj dotace postupně proplácí. Ministerstvo životního prostředí na to kraji poskytlo v rámci první zálohové platby téměř 89 milionů korun.
Radní Bohumil Bernášek a ředitel gymnázia Dašická Luděk Burian.
6.8.2018
Pardubice - Letní měsíce jsou na Gymnáziu Pardubice na Dašické ulici ve znamení oprav. Pardubický kraj zde investuje do rekonstrukce sociálního zařízení pro žáky i zaměstnance školy ve všech podlažích hlavního objektu gymnázia a dále do sprch a toalet u tělocvičny. Celková investice přesahuje osm milionů korun.
Práce na příhraničních silnicích
6.8.2018
Králíky – Léto je tradičně sezónou hlavních prací na rekonstrukcích a modernizacích silnic. Díky projektu na zlepšení dostupnosti turistických atraktivit v okolí masivu Králického Sněžníku financovaného z česko-polského programu INTERREG, se nyní modernizují také silnice mezi Červenou Vodou a Boříkovicemi na české straně a mezi Stronie Śląskie – Czarna Góra – Idzików na straně polské. Oba zastoupení partneři představili postup prací na kontrolním dnu a společné schůzce v Králíkách.
Krásy Pardubického kraje uchvátily zahraniční blogerky
6.8.2018

Víte, co je to  famtrip? Jednoduše řečeno propagační poznávací zájezd pro lidi, kteří mohou přilákat do dané destinace turisty a návštěvníky. Tentokrát se Destinační společnost Východní Čechy ve spolupráci s agenturou CzechTourism a turistickými oblastmi v Pardubickém kraji zaměřila na úspěšné zahraniční blogerky a influencerky. Tedy dívky, jejich články, fotky nebo videa sleduje na internetu mnoho tisíc lidí a tudíž mají na své zejména mladé fanoušky ohromný vliv.

Z představení Angely, foto: Luděk Vojtěchovský
6.8.2018
Každý večer od středy do neděle mířily stovky lidí na pardubický zámek na třetí ročník divadelního festivalu Pernštejn(l)ove. Neodradily je ani tropické teploty trvající dlouho do noci či hrozící bouřky. Hrálo se na obou nádvořích i v parkánu. Pořadatelé, Východočeské muzeum v Pardubicích a sdružení NaEx, hodlají úspěšný festival příští rok o jeden den rozšířit.
Řídicí výbor ITI schválil již více než sto projektů
3.8.2018

V červenci proběhlo korespondenční hlasování Řídicího výboru ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Tím nejdůležitějších úkolem bylo schválení tří projektových záměrů v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Jednalo se o dva projekty firem RETIA a.s. do programů podpory Aplikace a Potenciál v celkové výši téměř 30 milionů korun dotace a dále o projekt společnosti ELDIS Pardubice, s.r.o. v programu Potenciál s projektovým záměrem za 10,3 mil. korun.

Kulturní památky v aglomeraci mohou získat téměř miliardu
2.8.2018

V pondělí začala rekonstrukce Kunětické hory. Dominanta Polabské nížiny získala na svoji opravu více než 61 milionů korun z ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Ani zdaleka se ovšem nejedná o jedinou památku, která se dočká velkých peněz z Evropské unie. Pro rekonstrukce národních kulturních památek, muzeí a knihoven je v naší aglomeraci v současné době připraveno téměř 917 milionů korun.

Festivalu vévodí láska, kulisy pardubického zámku a zajíavá divadelní představení. Foto: Jiří Sejkora
2.8.2018
Pardubice – Východočeské muzeum se spolkem Na EX přivedly do letní pohody krajského města už potřetí festival amatérských divadelních souborů s představeními o lásce a vztazích. Nový ročník zahájili před představením Prodané nevěsty Divadelního spolku Úpice organizátoři spolu s partnery festivalu. Nechyběli ani patroni akce, za Pardubický kraj 1. náměstek hejtmana Roman Línek a za město Pardubice náměstek Jakub Rychtecký. Oba jsou divadelními fanoušky a spolu s několika stovkami diváků následně ocenili krásné představení plné výborných výkonů hereckých, hudebních, tanečních i akrobatických, ale zejména souhru více než 40 herců a hudebníků na scéně.
Ilustrační foto
1.8.2018

Pardubice - Rozhodnutí antimonopolního úřadu určitě není dobrá zpráva nejen pro občany našeho kraje, ale pro celou Českou republiku, protože se opět zpožďuje výstavba prvních dvou úseku dálnice D35. To, že bude zahájen v pořadí druhý úsek z Časů do Ostrova, nemění nic na tom, že je nutné vyvinout maximální úsilí k urychlené výstavbě prvního úseku z Opatovic do Časů. Nedovedu si totiž představit, že by řidiči při cestě z Prahy nejprve u Opatovic sjeli na silnice nižších tříd, potom u Časů najeli na novou dálnici a opět u Ostrova z ní sjeli.

Dávají šanci pracovně znevýhodněným lidem na Orlickoústecku
1.8.2018

Pardubický kraj i díky inspiraci z partnerského regionu Centre ve Francii začal jako první v České republice před čtyřmi lety podporovat sociální podnikání, třebaže dosud není v naší legislativě jasně zakotveno. U zrodu myšlenky stál radní Pavel Šotola, který je se sociálními podniky pravidelně v přímém kontaktu a sbírá další podněty, které by tomuto fenoménu mohly napomoct. Naposledy se byl podívat na aktivity Sdružení Neratov, které sice sídlí těsně za hranicí kraje, ale jeho sociální podnikání v Žamberku a v Králíkách dává práci lidem z tohoto regionu Pardubického kraje.

Letní sportiáda školy Svítání ve znamení oslav
31.7.2018

Pardubice – Devátého ročníku Letní sportiády, která propojuje svět dětí se zdravotním postižením a těch zdravých se zúčastnili 30. července i krajští radní. Společně si s dětmi zasportovali v duchu sokolské tradice. Celá sportovní akce byla ve znamení oslav stol let od založení republiky.

Pardubický kraj se chystá opravit další mosty. Usiluje o peníze z Evropské unie
31.7.2018
Pardubice - Pardubický kraj připravuje dalších devět projektových záměrů na modernizace mostů. Mají být připravené pro případ, že by bylo možné na ně získat dotace z Evropské unie. I bez nich však budou stavební úpravy postupně realizovány.
Hrad Kunětická hora bude brzy pro návštěvníky kraje ještě atraktivnější
30.7.2018
Pardubice – Obnovu státního hradu Kunětická hora dnes slavnostně zahájili ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr kultury Antonín Staněk a generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Pardubický kraj, který je členem řídícího výboru ITI Hradecko-pardubické aglomerace zastupovala radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Hana Štěpánová. Projekt Kunětická hora Dušana Jurkoviče – básníka dřeva by měl mimo jiné hradu vrátit podobu z 20. let 20. století. Obnova si vyžádá téměř 79 milionů korun a z 85 procent bude hrazena z prostředků Evropské unie.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.