Aktuality

Východočeši se znovu prezentují v Brně. Kraje představují cykloturistiku a aktivní trávení volného času

Pardubický kraj nechybí na veletrhu Regiontour.
(18.1.2019)

V Brně ve čtvrtek odstartoval významný veletrh cestovního ruchu Regiontour. Až do neděle 20. ledna se na brněnském výstavišti v pavilonu P představí téměř všechny české kraje a regiony. Ani Pardubický kraj zde nemůže chybět. I v tomto roce se kraj prezentuje pod společnou značkou Východní Čechy s Královéhradeckým krajem. Výstavní expozice obou regionů je v letošním roce tematicky zaměřena na cykloturistiku a aktivní trávení volného času. Společnou východočeskou expozici slavnostně otevřeli hejtmani obou krajů Martin Netolický a Jiří Štěpán společně s radními pro sport a cestovní ruch René Živným a Pavlem Hečkem.

 

„Spolupráce obou krajů v propagaci cestovního ruchu se nám v minulých třech letech osvědčila, proto s ní počítáme i v roce 2019. A nejde jen o spolupráci na veletrzích, ale i při tvorbě a distribuci propagačních materiálů, přípravě marketingových kampaní nebo organizování cest pro novináře a influencery v našich krajích,“ řekl hejtman Pardubického kraj Martin Netolický, který sám vyznává aktivní trávení volného času, a to jak na kole, tak v zimě na lyžích.

 

„Ačkoliv je Královéhradecký kraj mnohem více spjat se zimní turistikou díky Krkonoším a Orlickým horám, tak i v našem regionu jsou velmi dobrá lyžařská střediska, ale také množství běžeckých tras. Ač to na počátku zimy nevypadalo, tak sněhové podmínky na horách jsou nyní velmi dobré, což přímo vybízí k nazutí sjezdových nebo běžeckých lyží,“ uvedl hejtman Netolický.

 

„Nejvyšší české hory Krkonoše jistě není třeba představovat. Návštěvníky Královéhradeckého kraje ale také mohu pozvat do Orlických hor. Deštné v Orlických horách, Zdobnice, Říčky v Orlických horách a jiné zdejší lokality nabízejí v zimě i v létě prostředí vhodné nejen pro rodiny s dětmi a začínající sportovce. Milovníci klidu jistě ocení atmosféru v některém z menších horských středisek. Pozoruhodná je zdejší příroda a také četné kulturní památky. Divoká Orlice spojuje oboje. Na jejím toku v okruhu devíti kilometrů leží řada hradů a zámků. Orlici se právem přezdívá Česká Loira. Za návštěvu rozhodně stojí také kostel v Neratově či třebechovický betlém,“ potvrdil slova svého kolegy hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

 

Expozice Východní Čechy se nachází na brněnském výstavišti v pavilonu P, stánek č. 032. Návštěvníci se zde mohou seznámit s nabídkou celkem jedenácti turistických oblastí obou krajů a mohou si odnést nejen praktické tipy na výlety nebo cyklovýlety, ale i tištěné propagační materiály a mapy. Stánek oživuje cyklotrenažér, na kterém si návštěvníci mohou ověřit svoji fyzickou zdatnost, a mezi další zpestření patří fotokoutek s historickým kolem.

 

Novinkou v rámci krajské prezentace je také účast zahraničního partnera z Ukrajiny. „Na základě naší spolupráce se Zakarpatskou oblastí na Ukrajině jsme se domluvili s jejich agenturou cestovního ruchu, která se poprvé představí v Brně v rámci našeho stánku. Zakarpatská oblast se postupně dostává do povědomí prozatím především individuálních turistů, ale má skutečně co nabídnout,“ sdělil hejtman Netolický.

 

„I Královéhradecký kraj aktivně propaguje své zahraniční partnery. Na březnovém veletrhu Infotour a cykloturistika v Hradci Králové se budou prezentovat naši přátelé z Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Arménie a Polska,“ doplnil Jiří Štěpán.

 

Obměnou pro letošní rok projde také tradiční letní turistická soutěž Cyklopecky, která se zrodila již před pěti lety a udržuje si zájem cyklistů z obou regionů. „Cykloturistika je u nás celorepublikově na vzestupu a náš kraj je pro ni jako stvořený, máme významnou síť značených cyklostezek, množství cyklotras jak pro rekreační cyklisty, tak pro náročné bikery. Proto jsme se v rámci debaty s Královéhradeckým krajem dohodli na to, že letošní Cyklopecky propojí oba kraje. Budeme tak mít pět čistě našich tras, pět z Královéhradeckého kraje a stejný počet cyklotras bude oba regiony spojovat. Slibujeme si od toho opět větší účast v soutěži a propagaci našich destinací v sousedním kraji a naopak,“ řekl René Živný, radní odpovědný za cestovní ruch a sport v Pardubickém kraji.

 

„Během loňského léta navštívilo Královéhradecký kraj nejvíce turistů za celou dobu, bylo jich téměř 1,2 milionu. To je skvělá zpráva, která nás motivuje k další práci. Neustále se snažíme náš kraj propagovat a turisty k nám zvát. Máme se čím chlubit a nejsou to jen notoricky známé turistické cíle, jako je Kuks, královédvorská zoo či zámek Hrádek u Nechanic. Například v Kladském pomezí bude během léta probíhat Festival zážitků, věnovaný poznávání každodenního života ve středověkých i novověkých hradech a pevnostech,“ uvedl Pavel Hečko, radní pro dotace a cestovní ruch Královéhradeckého kraje, s tím, že na své si přijdou také milovníci umění.

„Letní hudební festival Za poklady Broumovska každoročně láká na deset výjimečných podvečerních koncertů českých i zahraničních umělců v unikátní atmosféře barokních kostelů. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu,“ dodal radní Hečko jeden z příkladů kulturního života v Královéhradeckém kraji.

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.