Aktuality

Talenti Pardubického kraje si převzali ocenění

Talenti Pardubického kraje si převzali ocenění
(5.12.2017)

Pardubice – Velká koncentrace velmi nadaných mladých lidí se včera sešla v sále Jana Kašpara na Krajském úřadu při příležitosti udělování cen Mladý talent Pardubického kraje. Pamětní list a odměnu ve formě poukázky si za své úspěchy odneslo dvanáct žáků a studentů.

 

„Poděkování za úspěchy patří nejenom samotným oceněným, kteří na nich mají samozřejmě největší zásluhy, ale také všem, kteří těmto talentům poskytují potřebné zázemí, tedy rodinám a školám,“ řekl radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

 

„Těší mě, že se zde schází talenti ze sportovních, humanitních, přírodovědných, uměleckých i technických odvětví a paleta šikovných žáků je tak velmi pestrá. Všem přeji, aby je jejich zájmy a odbornosti provázely celý život a motivovaly je do další práce,“ uvedl vedoucí odboru školství Martin Kiss.

 

Ocenění Mladý talent Pardubického kraje je program podpory nadaných žáků, který vyhlašuje odbor školství Krajského úřadu Pardubického kraje. Cenu, na jejíž udělení předkládá návrh škola, získávají žáci základních a středních škol, kteří dosáhli vynikajících umístění v celostátních a mezinárodních soutěžích, pracovali na úspěšných projektech nebo dosáhli výrazných úspěchů v některém z oborů. V letošním ročníku bylo přijato 26 návrhů, komise z nich vybrala 12, a to 2 v kategorii žáků 5. – 9. tříd ZŠ a 10 v kategorii žáků středních škol.

 

Ocenění Mladý talent pro rok 2017 získali:

 

 • Marta Macková (Základní škola Litomyšl, Zámecká 496, okres Svitavy) se na druhém stupni ZŠ aktivně a velmi úspěšně zapojila do realizace projektu Příběhy bezpráví, byla také vedoucí žákovského týmu, který realizoval sérii rozhovorů s pamětníky, kteří prožili dobu komunistického bezpráví. Z těchto rozhovorů vznikly příběhy, které škola vydala ve sborníku nazvaném „Na rozcestí“. Marta byla také vedoucí žákovského týmu, který sepsal historii textilní továrny ve Víru, z níž vznikla knížka s názvem „20. století za zdmi továrny“. Od 7. do 9. ročníku byla aktivní členkou žákovského týmu, který se podílel na uskutečnění tří velkých panelových diskuzí v rámci projektu Světová škola, Marta hovořila o Církvi bratrské. Byla rovněž členkou týmů realizující akce a aktivity spojené s myšlenkou fair trade a v rámci Festivalu vědy a techniky Pardubického kraje spolu s dalšími oceněna týdenní stáží ve Francii za projekt „Co s tím jako?“ věnující se problematice vycpávkových slov.

 

 • Jan Šmíd (Základní škola Litomyšl, Zámecká 496, okres Svitavy) dosahoval významných úspěchů v průběhu základní školní docházky především v oblasti matematiky. Jednalo se například o 1. místo v okresním kole matematické olympiády, 9. místo v krajském kole Pangea, kde postoupil až do národního kola mezi 50 nejúspěšnějších žáků 9. ročníku z celé ČR, zde se umístil na 23. místě, 13. místo bral v krajském kole logické olympiády. Jan byl rovněž velmi aktivní v projektu Světová škola zaměřeném na realizaci globálního rozvojového vzdělávání. Účastnil se také panelové diskuze Čemu svět věří? o tom, jak abrahámovská náboženství a média ovlivňují život společnosti. Jan byl také členem žákovského týmu, který v rámci projektu Právo pro každý den ve školním roce 2016/17 zvítězil v oblastním kole a obsadil 5. místo v kole krajském.

 

 • Vojtěch Burda (Gymnázium Dr. Emila Holuba, Holice, Na Mušce 1110) je úspěšný sportovec, člen klubu rychlostní kanoistiky. Z řady úspěchů za poslední dva roky mezi nejvýznamnější patří: Mistrovství ČR 2016 - 1000 m v kategorii C1, 3. místo Mistrovství ČR 2016 - 1000 m v kategorii C2, 1. místo Mistrovství ČR 2016 - 500 m v kategorii C2, 2. místo Mistrovství ČR 2017 - 1000 m v kategorii C2, 2. místo Mistrovství ČR 2017 - 500 m v kategorii C2, 2. místo Mezinárodní mistrovství Moravy 2017 - 500 m v kategorii C1, 3. místo Mezinárodní mistrovství Moravy 2017 - 500 m v kategorii C2, 2. místo Mezinárodní mistrovství Moravy 2017 - 200 m v kategorii C2, 2. místo Regata Olympijských nadějí (nejvýznamnější světový závod v rychlostní kanoistice v dorosteneckých kategoriích) 2016 - 1000 m v kategorii C1 - finálová účast (7. místo), 2017 - 1000 m v kategorii C2 - finálová účast (6. místo), 2017 - 500 m v kategorii C2 - finálová účast (9. místo), 2017 - 200 m v kategorii C2 - finálová účast (8. místo).

 

 • Jiří Diblík (Gymnázium Vysoké Mýto) získal 2. místo v soutěži Nejaktivnější středoškolák 2017. Je druhým Čechem, který se nechal soudně zplnoletnit a podniká od 12 let. Založil sportovní startup ToGo a kreativní agenturu Dibel.cz. Vytvořil stovky internetových stránek, designů, marketingových kampaní a kreativního obsahu pro klienty z celého světa a mimo jiné i pro velké klienty jako MAFRA, Euronics či UPOL. Vytvořil nejstahovanější aplikaci na AppStore a GooglePlay. Účastnil se stáže v centrále Google v San Franciscu. Vytvořil desítky fungujících robotů a v mezinárodních robotických soutěžích se umisťuje na předních příčkách. Naposledy ČR reprezentoval v Kolumbii, Novém Mexiku, Francii či Rusku. Podporuje benefiční festival Hudba pomáhá, který vybral více než 1,5 milionu korun pro handicapované děti, 3 roky organizoval studentský festival GymJam. Zvítězil ve světovém finále robotické soutěže v Kolumbii RoboRAVE International za podpory Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET.

 

 • Markéta Dudychová (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Lanškroun) získala 1. místo v kategorii Body-art v soutěži Kalibr cup Lanškroun 2016, 2. místo v kategorii Body-art na Juniorském mistrovství ČR World of Beauty & Spa Praha 2016, 1. místo v kategorii Body-art v soutěži Kalibr cup Lanškroun 2017, 3. místo v kategorii Dámská účesová tvorba v soutěži Harmonie 2017. Získala také ocenění mimo soutěž v kategorii Global New Talent Colorist v soutěži Color Zoom Challence 2017.

 

 • Josef Gajdůšek (DELTA - Střední škola informatiky a ekonomie, Základní škola a Mateřská škola, s.r.o.) se umístil na 2. místě v ústředním kole soutěže MŠMT v programování (po celou dobu studia každý rok postoupil do ústředního kola a umístil se nejhůře 8., poslední 2 roky skončil 2.), reprezentoval ČR na INTEL ISEF v USA a postoupil do ústředního kola EXPO SCIENCE AMAVET. Maturitní práci psal v anglickém jazyce na téma Pasivní radiolokátor, následovala 2 měsíční stáž ve společnosti ERA.

 

 • Kristýna Kůstková (Konzervatoř Pardubice) je žákyní pardubické konzervatoře, kde se věnuje klasickému zpěvu. Zvítězila a stala se absolutní vítězkou v soutěži konzervatoří ve zpěvu, vystupovala v New Yorku.

 

 • Jindřich Lněnička (Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl, T. G. Masaryka 590) se pravidelně zúčastňuje přírodovědných soutěží. V loňském roce byl úspěšný v soutěži Festival a vědy a techniky Pardubického kraje, kde se umístil na prvních místech a zúčastnil se Vernadského soutěže v Moskvě. Zúčastnil se vědeckotechnické soutěže na Slovensku s projektem Sledování vodíkové frekvence. V národním kole Expo Science se umístil na sedmém místě s projektem Kvantová provázanost a obdržel cenu Českého svazu vědeckotechnických společností a zároveň byl vybrán, aby reprezentoval ČR na nejvyšší čínské středoškolské soutěži s mezinárodní účastí China Adolescents Science and Technology Innovation Contest (CASTIC) ve východočínském Hangzhou, kde získal druhé místo.

 

 • Kamil Mudruňka (Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083) se v minulém školním roce účastnil s projektem SCI-lab soutěže EXPO SCIENCE AMAVET a skončil na 4. místě s právem účastnit se mezinárodní soutěže Beijing Youth Science Creation Competition v Číně. Jeho práce byla nakonec v Číně oceněna stříbrnou medailí. Mimo to za tuto práci dostal i Cenu děkana FJFI ČVUT a Cenu děkana FEI UPa.

 

 • Matyáš Novák (Konzervatoř Pardubice) je žákem pardubické konzervatoře. V klavírní soutěži Aci Bertoncelje ve Slovinsku zvítězil, účastnil se také mezinárodní soutěže v New Yorku, kde získal 1. cenu.

 

 • Nataly Schättingerová (Gymnázium Dr. Emila Holuba, Holice, Na Mušce 1110) díky svému jedinečnému výtvarnému talentu dosahuje v poslední době vynikajících výsledků ve výtvarných soutěžích i při propagaci školy. S velkými úspěchy se účastnila soutěží jako Zdravá nemocná příroda, Doba ledová – Igráček, Voda pro města - soutěž Ministerstva vnitra, Komiksárium: ARNAL SUPERHRDINA a mnoha dalších.

 

 • Miroslav Slejška (Střední průmyslová škola Chrudim) úspěšně reprezentoval školu v celostátním kole odborné soutěže KOVO JUNIOR FINÁLE 2017 a získal první místo v oboru obráběč kovů. Součástí vyhlášení bylo i ocenění účastníka čestným uznáním České ručičky předané premiérem Bohuslavem Sobotkou.

 

Pamětní listy za umístění na medailových pozicích celorepublikových předmětových soutěžích vyhlašovaných MŠMT získali:

 

 • Vítězslav Beran (VOŠ a SŠ technická Habrmanova, Česká Třebová) za celostátní matematickou soutěž žáků SOU kategorie I - ústřední kolo
 • Josef Gajdůšek (DELTA - SŠ, ZŠ a MŠ, Pardubice) za soutěž v programování SŠ - vyšší programovací jazyky - ústřední kolo
 • Michal Hrubeš (SPŠ potravinářství a služeb náměstí Republiky, Pardubice) za středoškolskou odbornou činnost - obor zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství
 • Klára Jandová (Gymnázium Dašická, Pardubice) za soutěže v cizích jazycích - francouzština ZŠ A2 - ústřední kolo
 • Anna Rejzková (Střední průmyslová škola chemická Poděbradská, Pardubice) za chemickou olympiádu - kategorie E - ústřední kolo
 • Tereza Sevránková (Gymnázium Mozartova, Pardubice) za soutěž v cizích jazycích - španělština - kategorie I - ústřední kolo
 • Anna Stará (Gymnázium Josefa Ressela, Chrudim) za olympiádu v českém jazyce - kategorie ZŠ - ústřední kolo
 • Iva Táborská (Gymnázium nábřeží Svobody, Polička) za soutěže v cizích jazycích - ruština - kategorie I - ústřední kolo
 • Adam Urbanec (Střední průmyslová škola chemická Poděbradská, Pardubice) za středoškolskou odbornou činnost - obor chemie - ústřední kolo
 • Jakub Vondrouš (Gymnázium Mozartova, Pardubice) za soutěže v cizích jazycích - francouzština - kategorie B1 - ústřední kolo
 • Aneta Widenská (Základní škola Kotkova, Pardubice) za dějepisnou olympiádu - kategorie ZŠ - ústřední kolo

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.