Aktuality

Mezinárodní soutěž a TECHNOhrátky přiblížily stavební řemesla

Instalatérské řemeslo si vyzkoušela také náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. Pozadu nezůstala ani její kolegyně z Královéhradeckého kraje Táňa Šormová. Foto Ivan Hudeček
(23.9.2013)

Vysoké Mýto - Město s bohatou průmyslovou tradicí patřilo celý jeden zářijový týden stavebním řemeslům. Sešly se tu dvě svým způsobem unikátní akce iniciované Pardubickým krajem - na náměstí Přemysla Otakara II. se konal třetí ročník mezinárodní soutěže v řemeslných dovednostech Řemeslo/Skill 2013, ve čtvrtek 19. září se přidaly TECHNOhrátky, kampaň propagující technické obory vzdělání.

 

Řemeslo/Skill 2013

 

     V soutěži se ve svých dovednostech měřili žáci odborných škol a učilišť z Polska, Slovenska a České republiky. Pod rozměrným stanem, skryti před nepřízní počasí, nejprve v rámci oborů Zedník a Zednické práce vznikly drobné zděnné stavby, jejichž kvalitu posuzovali nároční porotci z řad odborné veřejnosti. Nechyběli ani výrobci a dodavatelé stavebních hmot, kteří materiál na soutěž dodaly v rámci svých sponzorských darů a navíc žáky i jejich pedagogy seznámili s novinkami na trhu. "Na této jedinečné soutěži vždycky omládnu. Jsem rád, že jsou chlapci tak zruční a především že mají o stavební řemesla zájem. Přeji si, aby se stavební výroba v naší zemi opět oživila a tito šikovní kluci našli ve stavebnictví dobré uplatnění," komentoval dílčí výsledky soutěže i situaci na trhu práce předseda poroty Jiří Požár, předseda krajského sdružení Svazu podnikatelů ve stavebnictví. V dalších dnech na práci svých předchůdců navázali montéři suchých staveb, obkladači a instalatéři.

     V rámci Týdne řemesel ve Vysokém Mýtě a TECHNOhrátek se pořádající vysokomýtská stavební průmyslovka prezentovala nejen nabídkou učebních oborů, ale i praktickými ukázkami řemesel. "Cílem těchto akcí je žákům základních škol i jejich rodičům představit obory vzdělání a budoucího uplatnění, zvláště pokud se nyní společně rozhodují, kam půjdou děti po základní škole studovat," hodnotí význam těchto aktivit náměstkyně hejtmana Jana Pernicová, která si sama některá řemesla na vysokomýtském náměstí vyzkoušela. Zdatně si vedla se zednickou lžící, poté s pomocí elektrické vrtačky vyrobila skříňku a nakonec pájela měděné trubky. "U pájení mě překvapilo, jak musí být člověk precizní a trpělivý. V truhlářském sektoru jsem konečně objevila zpětný chod vrtačky. Skříňku, kterou jsem si mohla zkusmo složit, bych doma určitě využila jako šperkovnici," komentovala s úsměvem své řemeslné pokusy Jana Pernicová. Pozadu nezůstala ani její kolegyně z Královéhradeckého kraje Táňa Šormová, která, jak sama přiznala, přijela k sousedům pro zajímavou inspiraci.

 

TECHNOhrátky

 

     Svoji podzimní část odstartoval ve Vysokém Mýtě projekt TECHNOhrátky určený k podpoře deseti vybraných odborných středních škol a profesí podporovaných stipendii Pardubického kraje. Na sto padesát žáků základních škol z celého regionu navštívilo Vyšší odbornou školu stavební a Střední školu stavební Vysoké Mýto, kde ochutnali širokou nabídku učebních i maturitních oborů. Seznamovali se s nimi soutěžní hravou formou, mohli si každé řemeslo vlastníma rukama vyzkoušet.

     "Firma může mít sebelepší haly a moderní stroje, ale to nejcennější je vždy zaměstnanec. Bez kvalitních a kvalifikovaných řemeslníků to ve výrobě nejde," vzkázal školákům při zahájení v Šemberově ivadle předseda Krajské Hospodářské komory Pardubického kraje Miloš Huryta. Podle ředitele Úřadu práce v Pardubicích Petra Klimpla práci většinou nehledají ti, kteří mají technické vzdělání. "Po nich je zde obrovská poptávka, která v budoucích letech ještě poroste," uvedl.

     Obory, které vyučuje VOŠ stavební a SŠ stavební Vysoké Mýto jsou velice různorodé a mezi  žáky osmých a devátých roníků o ně byl veliký zájem. Mnozí z nich si vůbec poprvé vyzkoušeli, co obnáší tradiční řemesla zedník, instalatér či truhlář nebo pomocí pokusů s vodou nebo oblíbeného geokešingu pronikali do tajů dopravního stavitelství a vodohospodářských staveb.

     Součástí akce TECHNOhrátky jsou také soutěže v praktických dovednostech, ale i vědomostních znalostech. Vítězem manuální části se stala Základní škola Holubova z Holic, nejvíce znalostí o prezentovaných oborech prokázali žáci Základní školy Rosice.

     "Projekt TECHNOhrátky se nám velice líbí a jsme rádi, že se ho můžeme opakovaně účastnit. Tyto akce mají smysl, protože názorné ukázky a možnost osahat si řemeslo jsou pro žáky nejlepším příkladem. Když řešíme účast na TECHNOhrátkách, žáci se sami hlásí a dožadují se zařazení do skupiny," pochvaluje si akci Markéta Vlková, učitelka z holické základní školy. "Jsem spokojený, děti byly zdatné, snaživé a většinou šikovné. Hodně úkolů splnily ještě před limitem, hlavně ve výpočetní technice. Těším se, že s mnohými se setkám v naší škole znovu už letos v září," prozradil zároveň další smysl akce ředitel pořádající stavební průmyslovky Pave Vacek.

     Více naleznete na www.klickevzdelani.cz/technohratky

     Foto z akce

 

     Videoreportáž V1:

     p

3. ročník mezinárodní soutěže učňů Řemeslo/Skill 2013 (Vysoké Mýto, 17. - 19. září 2013)

Výsledková listina

Soutěžní kategorie ZEDNÍK

1. místo: Daniel Jindřichovský, Jiří Ťopek

SPS stavební Pardubice, Sokolovská 148, Rybitví

2. místo: Robin Sušer, Jakub Kočí

SOU stavební Pardubice, s.r.o., Černá za Bory 110

3. místo: Václav Peňáz, Jakub Bednář

VOŠS a SŠ stavební Vysoké Mýto, Komenského 1

 

Soutěžní kategorie ZEDNICKÉ PRÁCE

1. místo: Marek Chlebana, Jaroslav Burmek

OU internátne Ladce, Hviezdoslavova 668, Slovensko

2. místo: Patrik Milo, Marek Miko

OU Chroustovice, Zámek 1

3. místo: Jan Ondráček, Lukáš Vencl

Speciální SŠ a ZŠ Žamberk, Tyršova 214

 

Soutěžní kategorie MONTÉR SUCHÝCH STAVEB

1. místo: Ján Ďurek, Šimon Ivanič

SOŠ Považská Bystrica, Ul. Slovenských partizánov 1129/49, Slovensko

2. místo: Filip Janík, Jan Škrabola

SŠ stavební a dřevozpracující Ostrava, U Studia 33

3. Michal Paděra, Jiří Kudla

SOU tradičních řemesel a VOŠ Brno, Střední 59

 

Soutěžní kategorie OBKLADAČ

1. místo: Peter Salaník, Jozef Adamec

SOŠ Považská Bystrica, Ul. Slovenských partizánov 1129/49, Slovensko

2. místo: Josef Korytar, Tomáš Srovnal

SŠ polytechnická Olomouc, Rooseveltova 79

 

Soutěžní kategorie INSTALATÉR

1. místo: Václav Kuchta, Marek Opletal

SOU Svitavy, Nádražní 1083

2. místo: Jan Rybka, Pavel Skalický

SŠ obchodu, řemesel a služeb Žamberk, Zámek 1

3. místo: Ondřej Horák, Daniel Urban

SOU plynárenské Pardubice, Poděbradská 93

Kontakty

KRAJSKÝ ÚŘAD PARDUBICKÉHO KRAJE
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
tel: 466 026 111
fax: 466 611 220
posta@pardubickykraj.cz
ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA PARDUBICKÉHO KRAJE
Průmyslová 450, 530 03 Pardubice
tel: 466 034 107
fax: 466 034 109
www.zzspak.cz
zzspak@zzspak.cz
 
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PARDUBICKÉHO KRAJE
Na Spravedlnosti 2516, 530 48 Pardubice
tel: 974 561 111
fax: 974561 228
http://www.policie.cz/krajske-reditelstvi-policie-pdk.aspx
krp.pu@mvcr.cz
 
HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR PARDUBICKÉHO KRAJE
Teplého 1526, 530 02 Pardubice
tel: 950 570 111
fax: 950 570 108
www.hzspa.cz
epodatelna@pak.izscr.cz
SPRÁVA A ÚDRŽBA SILNIC PARDUBICKÉHO KRAJE
Doubravice 98, 533 53 Pardubice
tel: 466 052 711
fax: 466 052 734
www.suspk.cz
info@suspk.cz

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE

PARDUBICKÉHO KRAJE
Mezi Mosty 1793, 530 03 Pardubice
tel: 466 052 338
fax: 466 052 347
www.khspce.cz
sekretariat@khspce.cz

KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Husova 1747, 530 03 Pardubice
tel: 466 768 670
fax: 466 263 101
www.svscr.cz
kvse@svscr.cz
CELNÍ ÚŘAD PRO PARDUBICKÝ KRAJ
Palackého 2659, 530 02 Pardubice
tel: 466 797 303
fax: 466 797 320
www.celnisprava.cz
podatelna590000@cs.mfcr.cz
(C) 2011. Krajský úřad Pardubického kraje design Purpure.
Implementation CMS by CZI.